Rottweiler

Rottweiler

DİKKAT!
İnternet ortamında çok kolay şekilde çeşitli sayfa, grup, forum sitesi, vb. hatta 100 TL ücretle web adresi açıp aslında resmi olarak hiç bir sektörel ticari çalışma ruhsatı, vergi mükellefliği olmadan, internet ortamından çeşitli resimleri kopyalayıp köpek satışı yapanlara karşı dikkatli olunuz!
Bu kişilere köpek karşılığı olarak para havale ettiğinizde kırma bir köpek veya onu dahi alamayabilirsiniz.
Yine bu kişiler çoğu zaman daha sözde sattığını söylediği köpek ırkının adını bile yazmaktan aciz cahil kişiler olup rotvaydır gibi veya macar koca kafa rotviler, macar cinsi rottweiler gibi isimlerle de pazarlama yapabildiği gibi ırkını Rottweiler olarak düzgün yazsa da ‘Satılık Koca Kafa Macar Rottweiler Yavruları’ olarak yazıyorsa da yine itibar etmeyiniz. Çünkü bu bir kandırmaca dan ibarettir.

Rottweiler ırkı köpek aşağıda anlatıldığı üzere Almanya’nın Rottweil kasabasının adını almış bir Alman köpek ırkıdır.

Nasıl bizim Kangal köpeğimiz Sivasın Kangal ilçesinin adını almış bir köpekse ve Güney Afrikada dahi Keçi sürülerini Çitalara karşı korumak üzere üretiliyorsa yine ABD, Macaristan, Almanya gibi ülkelerde de bakılıp üretimi yapılıyorsa da İsmi Güney Afrika, ABD, Macar Kangalı gibi isimlerle anılamıyorsa, işte Rottweiler köpek ırkının da Macarı, Türkü vs olamaz!
Eğer böyle olsaydı o zaman bizim de ülkemizde ürettiğimiz German Shepherd (Alman Çoban Köpeği – Alman Kurdu), Rottweiler ırkı gibi ırk köpeklere Türk Kurdu, Türk Rottweiler’ı dememiz gerekirdi.
Bu sektörün 1991 den beri duayeni ve Türkiye’de ilk Rottweiler ithalatı ve satışını yapan kişi olarak diyeceğim odur ki aslına bakarsanız bizden yıllar sonra doğu bloku diye tabir edilen şekilde Romen ve Bulgar çingene kadınları bu ülkelerden bavul ticareti denilen şekilde köpek getirip Eminönü pazarına köpek satmaya başladılar, gelen köpekler kırma, bozma, kavruk hastalıklı köpeklerdi ve zaman içinde Eminönü ve buradan Türkiye’ye dağılan köpekler konusunda halk bilinçlenmeye başladı, bu arada nadir de olsa bu iki ülkeden eli yüzü düzgün köpekler de geliyordu lakin Bulgar Romen malı diyerek müşteri aramaktan sa Macar diyerek satmak pazarlamak daha havalı idi.
İşte bu sebeple o yıllardan bu güne gelen bu pazarlama taktiği, günümüzde daha ne sattığını dahi bilmeyen ve bunu farklı bir ırk zanneden pazarcı, tezgahtar diyebileceğimiz kişilerin ağzına ve oradan da milletin ağzına sakız oldu.
Hatta bırakın sosyal medya da dahil gibi çeşitli internet ortamında köpek satan dolandırıcıları, ruhsatlı pet shoplar da dahi daha ne sattığından habersiz sözde işin erbabı işletmeler var.
Konu açılmışken yine bu tip yanlışa maruz kalan ırklar olarak, British Cocker Spaniel ırkını İspanyol kukır diye pazarlayanlar (Spaniel türün adını Spanish olarak algılayıp), yine Beyaz Alman Kurdunu Kanada Kurdu olarak pazarlamak en sık yapılan ırksal hatalardır.
Satılık Köpek Fiyatları İçin Tıklayınız.
Satılık Yavru Köpeklerimiz İçin Tıklayınız.
Satılık – Kiralık Eğitimli Köpeklerimiz İçin Tıklayınız.

Rottweiler Tarihçesi

Rottweiler köpek ırkı,bilinen en eski köpek ırklarından biridir.Tarihsel cetveli Roma imparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Sürü gütme,bekçilik özellikleri ile insanların birçok konuda yardımcıları olmuşlardır. Hatta alp dağlarını aşan Roma ordularının sürülerini yönlendiren ve kafilede bulunan insanların korumalarını yapan ırk olarak tanınmaktadırlar.
Rottweiler, Romalılar dönemine kadar uzayan bir köpek ırkı olduğu bilinmesine rağmen maalesef kökenini net olarak söylemek mümkün değildir. Kesin olarak bilinen; Romalılar genelde köpeklerin çoğunu arenalarda kavga ettirirken, Rottweiler lejyonlara et tedarikçisi olarak tutulan koyunların çoban köpeği olarak beslenirdi.
Romalı tarihçi Cornelius’a göre, Romalılar 1. yüzyılda bugünkü Almanyayı işgal ederken köpekler, koyunlara nöbet tutmak zorunda kalmışlardı. Bu köpekler, 74 yılında da Alp dağlarının eteklerinde bulunan Rottweil şehrinde Romalılar tarafından kurulan kalede yetiştirilmeye başlandı. 300 yıl boyunca bu Romalı çoban köpekleri ile yerli çoban köpekleri çiftleştiriliyordu.
Bugünkü Rottweiler ile İsviçre Dağ Köpeği’nin benzerliği bundan ibarettir. Şehrin stratejik önemi nedeniyle Rottweil hızla büyük bir koyun satış merkezi haline gelmişti. Dolayısıyla çok sayıda çoban köpeğine ihtiyaç duyulurdu. Koyun besleyen kasapların Rottweiler’i tercih etmeleri nedeniyle bu köpek ‘Alman Kasap Köpeği’ olarak da adlandırılırdı. Kasaplar bu ırka o kadar çok güveniyordu ki, bara giderken içi altın para dolu torbaları Rottweiler’in boynuna bağladıkları söylenir.
Sahipleri eğlenirken onların paraları bu şekilde muhafaza edilirdi. Bekçilik görevi üstlenen Rottweiler, zamanla seyyar satıcıları tarafından da tercih edilirdi. Endüstri dönemiyle birlikte çoban ve bekçi köpeklere olan ihtiyaç azalmıştı. 1900’lü yıllarda nesli tükenmek üzere olan Rottweiler ırkı, 20. yüzyılın sonlarında yeniden popüler hale geldi. 1910 yılında Hamburg şehrinin polis şefi Hans Kruher, Rottweiler köpeğini sarhoş gemicilerin dağılmasını sağlamak amacıyla kullanırdı.
Polisler için bu ırk, güvenilirliği ve gücü açısından çok önemliydi ve çiftleştirmeler bu doğrultuda gerçekleşiyordu. Aynı yılda Alman polisi, Alman Çoban ve Doberman ırklarının yanı sıra Rottweiler ırkını da resmi polis köpek ırkı olarak ilan etti.
Resmi olarak kayıtlarda görülen ilk Rottweiler’in ismi Leo vonPlattenhardt idi. 1908 yılında ise ilk oğlu leo von Cannstadt dünyaya geldi. 1918 yılında doğan Arcon von Torfwerk adlı torununun bugünkü Rottweiler ırkının atası olarak kabul edilir. Bu yıllarda birçok Rottweiler kulübü kurulmuştu. Ancak, 14 Ağustos 1921 tarihinde ‘Allgemeiner Deutcher Rottweiler-Klub (ADRK) e.V.’ hepsini birleştirdi. Fakat daha önce de söz konusu olan Rottweiler’in omuz yüksekliği ile ilgili tartışmalar hala devam ediyordu.
Rottweiler’in omuz yüksekliği standart olarak 50 cm belirlenmişti. Yani, bir Bulldog’dan biraz daha yüksekti. Bu küçük ırkı sevmeyenler bir bekçi köpeğinin uzun boylu ve iri bir vücuda sahip olması gerektiğini savunurlardı. Küçük Rottweiler taraftarları ise omuz yüksekliği fazla olan köpeklerin hareketliliğinin daha az olduğunu ve başka görevler için kullanılamayacaklarını düşünürlerdi. 70’li yıllarda Rottweiler’in dış görünümü de önem kazanmaya başladı.
Atletik vücut yapısı, büyük bir baş ve ırkın gücü ön plana çıktı. 1981 yılında standardı 61 cm (maksimum 68 cm) olarak değiştirildi. Sonuç olarak, bugün hem küçük hem de büyük Rottweilerler vardır.
6 Nisan 2000 tarihinden itibaren Rottweiler’in kesilmiş kısa kuyruğu yerine Labrador ırkına benzeyen uzun kuyruğu ırk standartınca kabul görmeye başladı. Köpeklerin kuyruk ve kulaklarının kesimi günümüzde aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkede yasaktır.
Irk standardı
İsimlerinin “Rottweil” kasabasından geldiği bilinmektedir.Bu nedenle “rottweiler kasap köpeği” olarak da bilinmektedir. Bu şekilde tanınmalarının sebebi performans çıtalarının yüksekliği ve bedensel dayanıklılıklarının son derece iyi olmasıdır. 20. yüzyıla gelindiğinde polis teşkilatında kullanılmak üzere yapılan ırk seçim testlerinde Rottweiler ırkının görevlere en uygun görülen ırklardan biri olduğu görülmüş ve 1910 yılından bu yana polis teşkilatında ihtiyaç duyulan servislerde Rottweilerlar eğitim sürecinin ardından görevlerde kullanılmaya başlanmıştır.
Rottweiler, genel olarak vahşi ve tehlikeli bir ırk olarak görülür. Fakat bu sevecen köpekler aslında sakin, güvenilir ve sadık bir yapıya sahiptir. Bedeni çok güçlü olduğundan vahşi davranışlar sergilediğinde tehlikeli olur. Bu durum, yetersiz veya yanlış eğitilmesinden kaynaklanır.
Rottweiler yetiştiricileri; çok güçlü, belirgin kahverengi lekelere sahip siyah kürklü, güçlü bir görünüme sahip ancak aynı zamanda bu görüntüsünde asilliğini de barındıran ve arkadaş, hizmet ve iş köpeği olmaya son derece uygun bir köpek hedeflemektedirler.
Görünüm
Rottweiler, orta – büyük yapıda, sadık, ne ağır ne hafif, ne uzun bacaklı, ne de yere yakın bir köpektir. Doğru orantılı, sıkı ve güçlü yapısı, büyük güç, çeviklik ve dayanıklılığa yol açmaktadır.
Orantılar: Vücudun, sternum (göğüs-kemiğin’den) ischiatic tuberosity ‘ye kadar olan uzunluğu, cidago yüksekliğini %15’ten fazla geçmemelidir.
Baş Kafatası: Orta uzunlukta, kulaklar arası geniştir. Yandan bakıldığında alın çizgisi hafifçe kavislidir. Art kafa kemiği (oksipital kemik) bariz olmayacak şekilde iyi gelişmiştir.
Stop: Belirgindir ve düzdür.
Burun: İyi belirlenmiş, yuvarlaklığına kıyasla daha geniş, nispeten büyük burun delikli, her zaman siyahtır.
Ağız: Yüzün ön tarafı kafa tasına göre ne uzatılmış ne de kısaltılmış gibi durmalıdır. Düz burun köprüsü, başlangıcı geniş ucuna doğru hafifçe sivrilir.
Dudaklar: Siyah, sıkıca kapanan, ağzın köşesi gözükmeyen, damak mümkün olduğunca koyu renktedir.
Çene ve dişler: Üst ve alt çene güçlü ve geniştir. Makas gibi kapanan güçlü 42 diş vardır. Üst ön dişler alt ön dişlerin üzerine sıkıca gelirler.
Yanaklar: Elmacık kemiğinin bombesi belirgindir.
Gözler: Orta büyüklükte, badem şeklinde ve koyu kahve renklidir. Göz kapakları sıkıca kapana bilmelidir.
Kulaklar: Orta büyüklükte, sarkık, üçgen şeklindedir. Kulakların kafanın iki yanında durması, suratını genişlemiş gibi gösterir.
Boyun: Güçlü, makul uzunlukta, gelişmiş kaslı, hafif kavisli, gerdan sız, boğazsız dır.
Gövde
Sırt: Düz, güçlü, sağlamdır.
Bel: Kısa, güçlü ve derindir.
Croup: (Sağrısı-kuyruk sokumu) Geniş, orta uzunlukta, hafif yuvarlaktır. Ne düz ne de çökük tür.
Göğüs: Ferah, geniş ve derindir (omuz yüksekliğinin yaklaşık %50’si kadar), iyi gelişmiş göğüs kafesi ve güçlü kaburgaya sahiptir.
Bel: Kambur böğüre sahip değildir.
Kuyruk : Doğru şeklinde sırt çizgisinin bir uzantısı gibi görünür, rahat durumdayken sallanabilir.
Eklemler
Ön çeyrek: Önden görüldüğü şeklinde, ön ayaklar düz ve birbirine çok yakın durmaz. Ön kol, yandan bakıldığında, düz ve dik olarak uzanır. Omuz kemiğinin eğimi yatay olarak bakıldığında yaklaşık 45 derecelik açı yapar.
Omuzlar: İyice geriye atılmış vaziyettedir.
Üst kol: Vücuda yakındır.
Ön Kol: Güçlü ve kaslı yapıdadır.
Bukağı: Hafif yağlı, güçlü ve dik değildir.
Ön ayak: Yuvarlak, sıkı ve kavisli, tabanı sert, tırnaklar kısa, siyah ve güçlüdür.
Bukağı: Hafif yağlı, güçlü ve dik değildir.
Ön ayak: Yuvarlak, sıkı ve kavisli, tabanı sert, tırnaklar kısa, siyah ve güçlüdür.
Arka Çeyrek: Arkadan bakıldığında, bacaklar düz ve birbirine çok yakın değildir. Düz durduğunda, köpeğin kalçası ile üst butu, üst butu ile alt butu ve alt butu ile ayak tarak kemiği arasında geniş açı oluşur.
Üst but: Nispeten uzun, geniş ve güçlü kaslıdır.
Alt but: Uzun, güçlü ve geniş kaslı, adalelidir.
Ayak Bileği: Dayanıklı, düzgün açılı, dik değildir.
Arka Ayak: Ön ayaktan hafifçe daha uzundur. Ayak parmakları güçlü, kavisli ve ön ayaktakiler kadar sıkıdır.
Yürüyüş
Rottweiler tırıs koşan köpektir. Hareket halinde sırt düz ve nispeten sabittir. Hareketleri ahenkli, ciddi, enerji dolu ve uzun adımlarla sınırsızdır.
Deri ve kürk
Kafasındaki deri, sıkı ve tam oturur. Köpek bir şeye dikkat kesildiğinde hafif kırışıklıklar görülebilir.
Tüyler: Kürkü üst kürk ve alt kürkten oluşur. Üst kürk orta uzunlukta, kaba, yoğun ve düzdür. Alt kürk üst kürkten gözükmemelidir. Ayakların arkasındaki tüyler bir miktar daha uzundur.
Renk: Yanaklar, ağız, boyun, göğüs ve bacaklar ve iki gözün üstünde ve kuyruğun başlangıcının altında belirgin kahverengi lekelere sahiptir.
Davranış
İyi huylu, genelde uysal ve çocuklarla çok iyi geçinen, sadık, itaatkar, yumuşak başlı ve çalışmaya heveslidir. Görünümü doğal ve basittir, davranışları öz güven doludur, ciddi ve korkusuzdur. Etrafına büyük bir atiklik ile tepki verir.
Geçmiş yıllarda ve bugün de Rottweiler ırkı basında çıkan olumsuz eleştiriler yüzünden yara almıştır.Tartışma konusu, bu ırkın doğru ellerde olsa bile güvenilir olup olmadığı yönünde idi.Ne yazık ki bu olumsuz eleştiriler Rottweiler ırkının adını daha önce duymamış ve sahibi olmak istemeyen kötü niyetli kişilerin harekete geçmesine neden oldu ve daha önce sempati duymadıkları bu ırka sahip olmaya başladılar.Bu kişilerin yanlış tutumları ve eğitimleri ile Rottweiler ırkı pek çok kişinin korktuğu bir ırk olarak anılmaya başlandı.Gerçi bu köpek ırkı ilk bakışta gelişmiş kasları ile verdiği güçlü görünümü,güçlü çene kasları, sert bakışları ve savaşçı görünümü ile oldukça deneyimli bir eğitmene veya üreticiye bile korku vermektedir.Köpeğin karakteri ve bir adım sonra neler yapabileceği, yatık kulağı ve kesik kuyruğu nedeni ile tahmin edilmesini güçleştirmektedir.Bu yüzden herkesin kuşku ile yaklaştığı bir ırk olduğu tartışmasız gerçektir
Rottweiler ırkı bir iş köpeğidir ve Rottweiler sahiplerinin bunu unutmaması gerekir,o bir aksesuar değildir.Ataları bir çoban köpeği iken (Bu özelliğin yitirmiş değildir.) Rottweiler gelişmiş zekası,eğitilebilirliği ve kabiliyeti ile başarılı bir polis köpeği,rehber köpek,iz takip köpeği,arama&kurtarma köpeği,koruma köpeği,terapi köpeği ve iyi bir aile köpeği olma gibi özellikleri ile kendisini kabul ettirmiştir.
Rottweiler ırkına sahip olmak isteyen kişiler köpeğin zekasını muhakkak değerlendirmeli,köpeğin zekasını kullanmasını ve geliştirmesini sağlayacak aktiviteler ile köpeği kontrol altına almak için mutlaka itaat eğitimine başvurmalıdır.Köpeğin kendini aile içinde lider olarak kabul etmemesi için küçük yaşlarda eğitime başlanmalı ve köpeğin saldırı içgüdüsünü çalıştıracak oyunlara izin verilmemelidir.Bir Rottweiler mutlak ve ve mutlak sahibinin emirlerini yerine getirmeli ve gereken itaati göstermelidir.Köpek çok iyi sosyalleştirilerek insanlar ve özellikle çocuklar ile tanıştırılmalı, köpeğin insanlar ile pozitif diyalog kurmasına olanak tanınmalı özellikle ev içi yaşamında ziyaretçilerin köpek ile tanışmasına büyük önem gösterilmelidir
Rottweiler özellik olarak kurallarını değiştirmeyen ve karakterinden ödün vermeyen bir köpektir bu yüzden köpeğin uyması gereken kurallar özenle ve hassas bir eğitim ile köpeğe aşılanmalıdır. Eğer köpek; ünlü, köpekleri sosyalleştiren ve iyi bakım sağlayan bir üreticiden alındı ise sadık ve iyi huylu bir Rottweiler sahibi olmak için yapmanız gerekenler azalmıştır,ancak bugünden sonra siz köpeğe ne verirseniz köpek de karşılığında bu davranışı aynen yansıtacak,size ve çevreye cevap verecektir.

Aile yaşamı

Rottweiler zeki bir iş köpeğidir ve aile yaşamı içinde de köpeğin oyunlar ve egzersiz ile gün içindeki enerjisinin boşaltılması gerekir.Köpek kapalı kapılar ardında kalmaya tahammül edememektedir.Aile bireyleri köpeğin eğitim ve disiplinin ne kadar önemli olduğunun farkına varmalı, bireyler köpek için konulan kurallardan asla taviz vermemeli ve köpeğin itaati için hep birlikte çalışmalıdırlar.
Rottweiler yavrusu ne yapacağını, yapmayacağını ve nereye gidip gitmeyeceğini öğrenmelidir.Sekiz haftalık bir yavru hırlayabilir yemeğini ve oyuncaklarını sizden koruyabilir.Bu davranışların önüne hemen geçilmeli ve yavruya doğru davranışlar öğretilmelidir.Yavrunun altıncı ayına kadar çok fazla egzersizlerden kaçınılmalıdır,fazla egzersiz yavrunun hassas gelişen kemik ve kas yapısı için tehlikeli olabilir. Rottweiler her köpek gibi kendine ait bir bölge ister,geniş kafes ile kendini rahat hissedecek ve uyurken aile içindeki gürültülerden etkilenmeyecek bir yer hazırlamak iyi bir fikirdir.
Rottweiler’ın iri ve güçlü bir bedeni vardır. Adaleli ve atletik olan bu ırk, geniş Rottweiler bir kafaya ve yuvarlak bir alına sahiptir. Çeneler iyi gelişmiştir ve dişler makas ısırışı ile kapanır. Gözler ırkın iyi huy ve sadakatinin ifadesini yansıtır ve koyu renklidir. Kulaklar üçgen, düşük ve ileri doğru taşınır. Burun geniş ve siyahtır. Dudaklar siyah ve ağız içi koyu renklidir. Tüyleri kısa, sert ve sıktır. Rengi siyahtır ve yanaklar, burun kısmı, patiler ile bacaklarda pas rengi lekeler vardır.

Karakteri 

Rottweiler, sakin, eğitilebilir, cesur ve ailesine kendini adayan bir köpektir. Güvenilir bir karakteri vardır. Ailesini büyük bir kararlılıkla korur. Acıya karşı duyarsız ve güçlü köpeklerdir. Ciddi, kendinden emin ve güvenilirdir. Dikkatli ve disiplinli bir eğitim şarttır, aksi takdirde güçlü ve saldırgan bir köpekle karşı karşıya kalınabilir. Ancak sabırlı bir eğitimle güvenilir, sadık ve sevgi dolu birer arkadaş olabilirler. Böylesine iri cüsseli bir köpeği kontrol edebilecek bir sahibe gereksinim duyar.
Rottweiler, sakin yaradılışlı doğal bir koruma köpeğidir. Oldukça zekidir ve pek çok ülke de polis, askeri ve gümrük gibi görevlerde kendilerini kanıtlamışlardır. Boyutlarından dolayı eğitim erken başlamalı ve köpeğin vahşileştirilmemesine büyük dikkat edilmelidir. Bu ırk, bol ilgi ve diğer hayvanlar ve insanlarla sosyalleştirilme ye ihtiyaç duyar.
Diğer köpeklerle anlaşamayacağın dan toplum içinde tasmasız dolaştırılmamalı dır. Rottweiler, tutarlı bir biçimde yetiştirilip eğitildiğinde çocuklar için iyi bir oyun arkadaşı olur. Henüz yavruyken onlarla olumlu tecrübeler yaşadığı sürece kediler ve diğer ev hayvanlarını kabullenir. Aile dostları ve akrabalar sevinçle içeri kabul edilirken yabancılar kaldırımdan öteye geçemez. Irk itaat yarışmaları ve iz sürme alanlarında başarılıdır.

Yaşam Ortamı
Rottweiler, yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda da yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı
Rottweiler’ın bol egzersize gereksinimi vardır. Bu güçlü köpeğe ne kadar iş verirseniz verin memnuniyetle kabul edecektir. Ormanda koşturmak ya da açık alan yürüyüşleri yapmak onları çok mutlu eder ve yanınızdan ayrılma eğilimleri yoktur.

Bakımı
Kısa ve parlak tüylerin bakımı kolaydır. Günlük tarama yıkamaya gerek bırakmayacaktır. Orta düzeyde tüy dökücüdür.
Kökeni
Rottweiler, muhtemelen İtalyan Mastif’inden türemiştir. Orta Çağ boyunca sürü köpeği olarak kullanıldı. Alman Wurttemberg bölgesindeki Rottweil kasabasından gelmektedir. 1800’lerde kısmen nesli tükenmesine rağmen Stuttgart’daki meraklı üreticilerce tekrar eski nüfusuna ulaştırılmıştır. İz sürme, sürü gütme, bekçi köpekliği, koruma, polis köpekliği, araba çekme, itaat yarışmaları Rottweiler’in yeteneklerinden sadece bir kaçıdır.
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu: Büyük
Yükseklik Erkeklerde: 61 – 69 cm
Yükseklik Dişilerde: 56 – 63 cm
Kilo Erkeklerde: 43 – 59 Kg
Kilo Dişilerde: 38 – 52 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu: Kısa tüylü
Tüy Yapısı: Tek tabakalı, Düz, Parlak, Sert.
Fırçalanma İhtiyacı: Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo: Traş ve banyo ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde kuru şampuan uygulanabilir.
Tüy Dökümü: Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler: Siyah, Yanaklar, Burun, Patiler, Bacaklar, Pas rengi.
Irk Özellikleri
Kişilik: Dominant, Sakin, Cesur, Ciddi, Kendinden emin, Güvenilir, Dikkatli, İyi eğitilmezse saldırgan olabilir.
Kötü Huyları: Sosyaleştirilmezse Saldırganlaşır.
Yetenekli Olduğu Görevler: Bekçi, Çoban, İz sürücü, Koruma, Polis
Yaşadığı iklim: Her İklimde yaşayabilir
En uygun yaşam alanı: Bahçeli Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar: Kalça çıkığı, Progresiv Retinal Atrofi, Entropion, Mide dönmesi.
Yaşam Süresi: 11 – 13 Yıl
Diğer Özellikleri
Irk grubu: İş Köpeği
Bağlı Olduğu klüp: AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 2), KC (GB), UKC
Kökeni: Almanya
Read Previous

Köpek Fiyatları

Read Next

Golden Retriever

× Greendog Whatsapp Hattı