Golden Retriever

Golden Retriever

Golden Retriever, oldukça popüler bir köpek ırkıdır. Aslen avda vurulan kuşları bulup getirmek için kullanılırlar. Ayrıca en sık rastlanan aile köpeklerindendir.

Çok hoşgörülü ve baş etmesi çok kolaydır. Sahiplerinden de çok fazla beklentileri yoktur. Düzenli olarak yemek verildiği, egzersiz yaptırıldığı ve veteriner kontrolüne götürüldüğü sürece başka bir ihtiyacı olmaz. Golden retriever’lar genellikle insanlarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar.

Tipik olarak korktuklarında havlarlar ama arkadaş canlısı olmaları iyi birer bekçi köpeği olmalarını engeller. Golden retriever’lar özellikle insanlarla iyi anlaştıkları ve çok sosyal oldukları için tercih edilirler.

Bu nedenden dolayı sıklıkla rehber köpek olarak eğitilirler.[1] Çok sabırlıdırlar ve çocuklarla oldukça iyi olan bir köpek ırkıdır.

Bebek bakıcılığı bile yapabilirler. Görme engellilere de yardımcı köpek olarak verilen bir cinstir.Ayrıca en zeki köpekler (IQ) testinde alman çoban köpeğinin 1. seçildiği testlerde 4. sırayı almıştır.

Golden Retriever, kremden altın rengine kadar değişebilen kürküyle güzel ve sağlam yapılı bir köpektir. Dış tüyler su geçirmez, iç tüyler ise sıktır. Kafa, uca doğru incelen, ama yine de geniş ve güçlü görünen ağız kısmı ile iridir. Dişleri makas ısırışı ile kapanır ve belirgin bir alın çıkıntısı vardır.

Burun siyahtır. Gözler koyu renk, göz kenarları ile kahverengidir. Kulaklar orta büyüklükte ve düşüktür. Boyun ve baldırlar adaleli, göğüs geniştir. Kuyruk uzun ve düzdür ve genellikle kıvrık tutulmaz.

Karakteri

Goldenlar sevgi dolu, uslu ve zeki köpeklerdir. Kolaylıkla eğitilirler ve çocuklarla iken güvenilir ve naziktirler. Sadık, kendine güvenen, tatlı ve sahibini memnun etmeye hevesli bir ırktır. Aktif, güvenilir ve mükemmel bir aile köpeğidir. Golden Retriever itaat etmeye hazır yapısı nedeniyle itaat eğitimi onlarla çok keyifli geçer.

Diğer hayvanlar dahil herkesle dost canlısı olduğundan ondan koruma görevi beklenmemelidir. Saldırganlık göstermemelerine rağmen Golden’lar gelen yabancıya havlayarak haber vererek iyi bekçilik edebilirler.

İtaat yarışmalarında büyük başarı kazanmıştır. İnsandan izole edildiğinde ya da uzun süre sevdiklerinden uzak tutulduğunda yaramazlık yapmaya başlar. Çok hareketli ve ilgi isteyen köpeklerdir. İz sürme, vurulan avı geri getirme, narkotik köpeği, itaat yarışmaları yeteneklerinden sadece bir kaçıdır. Bu köpekler yüzmeye bayılırlar.

Yaşam Ortamı

Bu ırk yeterli egzersiz sağlandığında apartmanda yaşayabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Golden Retriever günlük egzersize ihtiyaç duyar. Çoğunlukla top ya da sopa getir oyunu oynayacağından egzersizi nispeten kolaydır. Kolay kilo aldığından diyetine dikkat edilmelidir.

Bakımı

Bu düz ve çifte tüylü ırkın tüy bakımı kolaydır. Alt tüylere de dikkat ederek günlük tarama genel bakımı sağlayacaktır. Mevsim değişimlerinde orta derecede tüy döker.

Kökeni

Golden Retriever ilk defa muhtemelen sarı düz tüylü Retriver, kısa tüylü Tweed Su Spanieli, diğer spanieller ve hatta Newfoundland çaprazlanarak İngiliz Adalarında üretilmiştir. Aslında ırk showlara başlarda “Altın Düz Tüylü” (Golden Flat-Coated) adıyla çıkarılıyordu. Golden dünyanın en popüler aile köpeklerinden biridir. Dünya üzerindeki en iyi itaat yarışmaları birincilerinin çoğu Golden Retrieverlardır. Golden, karada ve suda iyi bir kuş avcısıdır. Mükemmel burnu sadece avını değil narkotik departmanı için uyuşturucu bulunmasında da kullanılır. İnsanı memnun etmeye eğilimi ve öğrenmeye açıklığı, bu ırka hastalar için terapi ve körler için rehber köpeklikte de büyük başarı kazandırmaktadır.

Yükseklik Erkekde 56 – 61 cm
Yükseklik Dişide 51 – 56 cm
Kilo Erkekde 27 – 36
Kg Kilo Dişide 25 – 32 Kg

Tüy Özellikleri

Tüy Uzunluğu: Uzun tüylü Tüy
Yapısı : Çift tabakalı, Sık, Hafif Dalgalı, Yumuşak, Su geçirmez.
Fırçalanma İhtiyacı: Haftada bir kaç kez fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo: Traş ihtiyacı yoktur. Gerektiğinde yıkanabilir.
Tüy Dökümü: Orta derecede tüy döker
Taşıdığı Renkler: Krem, Altın

Irk Özellikleri

Kişilik: Uysal, Sevgi dolu, Zeki, Güvenilir, Nazik, Sadık, Kendine güvenen, Sahibini memnun etmeye hevesli, Aktif, Yüzmeyi sever.

Yaşadığı iklim: Ilıman İklim

En uygun yaşam alanı: Orta Boyutlu Ev

Yatkın Olduğu Hastalıklar: Kalça displazisi, Kongenital kalp hastalıkları, Kongenital göz hastalıkları, Deri alerjileri.

Yaşam Süresi: 10 – 12 Yıl

Diğer Özellikler

Irk grubu: Sportif
Diğer İsimleri: Yellow Retriever, Russian Retriever
Bağlı Olduğu klüp: AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 8), KC (GB), UKC
Kökeni: İngiltere

Greendog Kennels K9 Club Köpek Eğitim ve Bakım Merkezi
Golden Retriever, Golden Retriever Özellikleri, Golden Retriever Çiftliği, Golden Retriever resimleri, Golden Retriever yavru, yavru Golden Retriever, Golden Retriever isimleri, Golden Retriever köpek isimleri, Golden Retriever özellikleri, Golden Retriever satışı, eğitimli Golden Retriever, Golden köpek, Golden köpek özellikleri, satılık Golden Retriever yavrusu, satılık Golden yavruları, satılık Golden retriever, satılık golden retriever fiyatları, satılık Golden fiyatları, satılık Golden yavruları, satılık Golden retriever yavruları İstanbul, satılık köpek cinsleri, satılık köpek ilanları

Read Previous

Rottweiler

Read Next

Labrador Retriever

× Greendog Whatsapp Hattı