Köpek Satın Almadan Önce

Köpek Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yaşantınıza Uygun Doğru Köpek Seçimi

Köpek Satın Alınacak Yerler

Pet Shop Gerçeği, Pet Shop gibi çalışan Çiftlikler, İnternetten Köpek Satanlar

Aslına bakarsanız bu işin 1991’den beri duayeni olarak söyleyebileceğim şudur ki eğer ithalat Amerika veya Avrupa’dan değil de doğu bloku ülkelerden yapılıyorsa ki % 99.9 u bavul ticareti denilen şekilde yapılmaktadır, içlerinde bir tanesinin hastalıklı olması demek hepsinin o hastalığı kesinkes almış olması demektir, sağlam şekilde gelenler de, konuldukları ortamda önceden yerleşmiş hastalıkları almış olarak satışa sunulmaktadır.

Kuluçka dönemini tamamladıktan sonra ortaya çıkan bu hastalıklar çoğu zaman o canlının ölümü ile sonuçlanmaktadır, insanlarımızda o klinik senin bu klinik benim çaresizce koşuşturmak zorunda kalmaktadırlar.

Tüm Türkiye genelinde satışa sunulan hayvanların ki adı ister pet shop olsun ister çiftlik veya hiç bir yeri yurdu dahi olmadan internette kopyaladıkları resimleri kendilerine aitmiş gibi gösterip insanları dolandıranlar, hayvanların kanı üzerinden para kazanan kişiler, hem o canlının ölümünde hem de insanların dolandırılarak sömürülmesinde, en ufak bir rahatsızlık dahi duymadan kazanmaya devam etmektedirler.

Türkiye’nin neresinden köpek alırsanız alın bilin ki, ithal ederiz, getiririz diye konuşan tüm köpek satıcıları, aslında sattıkları köpekleri kendileri ithal edebilmekten çok uzak kişilerdir. İstanbul’da bu için toptancılığını yapan ki bunların tamamı 5 farklı kişidir, tüm Türkiye genelinde satılan köpeklerin hepsini bu kişiler dağıtmakta ve geneli de fütursuzca çalışmaktadır.

Köpek sahibi olmadan önce doğru ırk ve cinsiyette köpek seçimi yapılabilmesi ve birlikteliğinizin sorunsuz bir şekilde ömür boyu devam edebilmesi için ‘Doğru Köpek Seçimi’ ve ‘Köpek Satışı’ linklerimizi ayrıntılı olarak inceleyiniz.

Akabinde gerekli eğitim, öğretim ve yavru köpek bakımı hakkında gerekli ön eğitim bilgilerini alabilmeniz için ‘Köpek Eğitimi’ ve ‘Yavru Köpek Bakımı’ ana linki içerisindeki linklerimizi ayrıntılı olarak inceleyiniz.

Verilen eğitimlerle ilgili ayrıntılı bilgi için ‘Köpek İtaat Eğitimleri’ linkimizi, satılık köpeklerimiz ve eğitim fiyatlarımızla ilgili olarak ‘Kampanya Fiyatları’ linkimizi inceleyiniz.

Daha ayrıntılı ve aydınlatıcı bilgilendirilme için ücretsiz danışmanlık hizmetlerimizden kulübümüzü ziyaret ederek istifade edebilirsiniz.

Siz değerli müşterilerimize, köpekler ile ilgili rehber niteliğinde hazırlanmış ve sürekli güncellenen dünyanın en kapsamlı ve her türlü hizmetin verilebildiği köpek dostu siteniz için uzun uzadıya internet adresimizi yazmanıza gerek yoktur, müteakip ziyaretleriniz için sadece ‘ greendog ’ yazarak tıklamanız yeterlidir.

Yayınlanmasını istediğiniz, eksik veya yetersiz bulduğunuz konularda bizi bilgilendirirseniz en kısa zamanda gereği yapılacaktır.

Yoğunluk ve zaman yetersizliği yüzünden e-mail yolu ile her zaman hızlı şekilde cevap yetiştirilememektedir, göstereceğiniz anlayış için teşekkür ederiz.

Duyumlarınızı, başınızdan geçen olumlu veya olumsuz olayları, her türlü söylemlerinizi, hayvan severleri bilgilendirmek adına rahatsız olduğunuz kötü tecrübelerinizi ve yaşadıklarınızı, hasta hayvan satış ve sonrası başınıza gelenleri gibi konuları bize [email protected] yazarsanız sitemiz ‘Köpek Haberleri’ bölümünde diğer hayvan severler ile paylaşabilir, hastalıklı hayvan satışı ve pet shop gerçeği için yardımcı olarak, hastalıklı hayvan satışının önüne geçilmesine de yardımda bulunabilirsiniz.

Türkiye’de sektörün ilk kurumu ve Patentli GREENDOG markasının sahibi olarak misyonumuz, hayvan sahibi ve hayvan sahibi olmayı düşünenleri dolandırma amaçlı kişi veya işletmelerin zaman içinde sektörümüzde gün geçtikçe yoğunlaşan şekilde artmasının önüne geçmek, yine içimizde konumlanmış ve sektörümüzü karalayan bu yüz karalarını içimizden temizleyerek insanların ve sektörümüzün mağdur edilmesinin önüne geçmektir.

DİKKAT! 

Sitemiz sayfaları diğer köpek ve köpek forum siteleri genelinde olduğu üzere, hayvanlar ile ilgili hiçbir alakası bulunmayan, sadece site hitini yükselterek kazanç sağlamayı amaçlayan ve bunun adına, konusunda uzman olmadan, hayvan sahibi olmak isteyen veya sahibi olmuş, yine köpek eğitimi, köpek sağlığı köpek bakımı gibi hususlarda kişileri yanlış veya hatalı bir şekilde yönlendirip, hayvanların zarar görmesine yol açan kişilere göz yuman, çanak tutan bir site değildir.

Bu amaçla; birkaç köpek besledi veya evcil hayvan kitaplarına baktı veya adına köpek çiftliği dediği bir yerde bakıcılık veya adına eğitimcilik dediği bir iş yaptı diye, yeterli bilgi ve tecrübesi olmayan kişilerin, köpek eğitim uzmanı veya köpek bakım uzmanı veya veterinermiş gibi ahkam kesip, kocakarı reçetesi diye tabir edilen şekilde, ben yaptım iyi oldu, ben kullandım iyi geldi, şöyle böyle yapın şeklinde gibi hayvan sahiplerini yönlendirebilecekleri bir platform değildir.

Lütfen doğruluğundan emin olmadığınız konularda insanları yanlış yönlendirip, hayvanların zarar görmesine sebep olmayınız.

Sizin köpeğiniz için doğru olan veya sizin köpeğiniz de işe yarayan, bir diğerinde de işe yarayacak anlamına gelmez, gerek sağlık gerek eğitim konularında olsun her işi uzmanı olan kişilerden yardım alarak gerçekleştiriniz.
Her uzmanım diyen kişinin de uzmanlık ile alakası olmayabileceğini unutmayınız.

Greendog Kennel K9 Club Köpek Çiftliği Köpek Eğitim Üretim Bakım Satış Rehberlik Merkezi 
0216-3205758 Akbaba Köyü / Beykoz / İstanbul

Köpek bir oyuncak çeşidi değildir! Sorumluluğunu alabileceğinize inanıyorsanız köpek sahibi olunuz!

Köpek bakmak son derece meşakkatli bir iştir, almadan önce bunları bilerek ve düşünerek karar veriniz!

Resimlerine bakarak köpek alınmaz!

Seçeceğiniz ırkın özelliklerinin size hitap etmesi aynı şekilde sizin de onun ihtiyaçlarına, beklentilerine hitap edebilmeniz gerekir ki bu beraberlik sorunsuz bir şekilde bir ömür devam edebilsin!

Yavru Köpek Almadan Önce

“Yavru bir köpek almadan önce bilmeniz gerekenler ve alım sırasında dikkat etmeniz gereken noktalar.” İki aylıktan daha ufak yavruları satın almayınız. Korunmasız bu yavrular, doğumdan sonraki ilk iki ay boyunca annelerine muhtaçtırlar.

Bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olduğundan yavru hayvanlar hastalıklara karşı çok duyarlıdırlar. Yavruların özenli bakılmaları ve beslenmeleri, hasta olabilecekleri koşullardan uzak tutulmaları gereklidir.

Yavru kedi ve köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken birçok püf noktası vardır. Bu konularda sizi bilgilendirecek olan veteriner hekiminize veya bize mutlaka danışınız.

Yavruların ilk aşılamalarına başlamadan (6 haftalıktan önce) iç ve dış Parazitler yönünden kontrol edilip gerekli ilaçlamaların yapılmış olması gerekir.

Bu parazitlerin bir kısmı yavruya daha anne karnındayken geçmektedir. Bir yavrunun sağlık durumu hakkında, çevreye olan ilgisi ve hareketliliği, göz ve burun çevresinde akıntı olmaması, derisinde kızarıklık, tüylerinde düzensizlik, yer yer dökülmüş alanların bulunmaması, çok kötü kokulu ve sulu dışkı yapmaması, aksırma, hırıltılı solunum gibi belirtiler göstermemesi kabaca fikir verebilir.

Evcil hayvan satış yerlerinde, satılan her hayvan için hayvanın genel bilgileri ile uygulanan parazitler ilaçların ve aşıların adının ve uygulama tarihlerinin bulunduğu “Süs Hayvanları Satış Yerleri Hayvan Sağlık ve Satış Belgesi” düzenlenmelidir.

Bu belge Evcil hayvan satış yerleri sahibi ve sorumlu veteriner hekimi tarafından doldurulmuş, imzalanmış ve böylelikle hayvanın sağlıklı olduğu onaylanmış olmalıdır.

Yurt dışından ithal edilmiş hayvanların, ithal edildiklerini gösteren gümrük belgelerinin, sağlık ve orijin sertifikalarının birer suretinin hayvan satılırken alıcıya verilmesi gereklidir.

Lütfen tüm bu belgeleri ve alış faturanızı eksiksiz isteyiniz. Bunun sizin kanuni hakkınız olduğunu unutmayınız. Hayvanların sağlık durumu ile ilgili olarak hiçbir kişi ya da kurum sağlık garantisi veremez.

Garanti belgesi adı altında sizi belirli bir klinik veya veteriner hekime gitmeye zorlayamaz.

Evcil hayvan sahibi olacak kişiler hiçbir baskı, zorunluluk altında kalmadan kendi veteriner hekimlerini seçmekte özgürdür.

Bu duruma aykırı hareket edenleri lütfen İstanbul Veteriner Hekimler Odası’na bildiriniz.

Veteriner Hekim ile Tanışma Evcil hayvanınızı aldığınızda ilk yapmanız gereken şey onu en kısa sürede bir veteriner hekime götürmektir. Yavrular birçok hastalığa karşı savunmasız haldedirler. Bu dönemi sorunsuz atlatabilmeleri rutin veteriner hekim kontrolü ile olacaktır.

Veteriner hekiminiz size ona nasıl bakmanız ve beslemeniz gerektiği ile ilgili çok önemli bilgiler verecektir. İlk randevuda veteriner hekim yavrunuzun muayenesini yaparak sağlığı ile ilgili genel bilgiye sahip olur. Veteriner hekim daha detaylı bilgi edinmek için dışkı, idrar ya da kan testleri yapmak isteyebilir.

Genel durumunun sağlıklı olduğuna karar verilen yavrular için veteriner hekim çeşitli faktörleri göz önüne alarak 8 haftalıktan itibaren ilk aşılama programını başlatır. Yavrunuzun sağlıklı bir yaşam sürmesinde rutin veteriner hekim muayenelerinin rolü büyüktür.

Unutmayın ki erken teşhis hayat kurtarır. 
İstanbul Veteriner Hekimler Odasının Uyarıları

1. Ev ve süs hayvanı satış, barınma ve eğitimi hizmetlerinin verildiği iş yerlerinin Tarım Bakanlığı’nın vermiş olduğu “Ruhsat Belgesi” ’ne sahip olup olmadığına dikkat ediniz.

Mağdur durumda kalmamak için ruhsatsız yerlerden hayvan satın almayınız, barınma ve eğitim amacı ile bu yerlere bırakmayınız.

2. İlgili yönetmeliğin 8.maddesinde yavru hayvanların sağlığı düşünülerek iki aylıktan daha küçük kedi ve köpeklerin satışı yasaklanmıştır.

Lütfen buna dikkat ediniz.

3. satış yerlerinde, satışa sunulan hayvanların sağlık muayenelerini ve gerekli paraziter ilaçlamalar ile aşılamalarını yapmakla yükümlü olan sorumlu veteriner hekim bulunmalıdır.

Sorumlu veteriner hekim, bu satış yerlerini amacı dışında, dışarıdan gelen hasta hayvanların muayenesi, tedavi, ilaç ve aşı uygulamaları gibi satış yerindeki yavruların sağlığını tehdit edici şekilde kullanamaz.

4. Satışa sunulan hayvanların, sorumlu veteriner hekim tarafından işlenip, onaylanmış olan sağlık karnelerinin olması gereklidir.

Bulaşıcı hastalıklara karşı aşılanan hayvanlar, aşı uygulaması üzerinden en az 4 gün geçmeden satışa sunulamaz.

Lütfen satın alacağınız hayvanın sağlık karnesindeki aşı uygulama tarihlerine dikkat ediniz.

5. Bu satış yerlerinde reçeteye tabi olmayan veteriner kozmetikleri dışında her türlü ilaç, aşı ve biyolojik madde satışı yasaktır.

Hayvan ve insan sağlığını tehlikeye atmamak için lütfen veteriner hekiminizin kontrolü dışında ilaç kullanmayınız, bu tür yerlerden ilaç satın almayınız.

En masum görünen ilaçların bile yanlış kullanımına bağlı ölümcül yan etkileri olabileceğini unutmayınız. Küçük dostlarımızın sağlıklı ve uzun bir hayat sürdürebilmeleri onlara sunduğumuz yoğun ilgi ve kaliteli bakım ile mümkündür.

Lütfen bu uyarıları dikkate alıp, yukarıda sayılan kurallara uymayan yerleri İstanbul Veteriner Hekimler Odası ‘na bildiriniz.

Read Previous

Köpek Oteli Pansiyonu

Read Next

Pansiyona Bırakmadan Önce

× Greendog Whatsapp Hattı