Doğru Köpek Seçimi

Doğru Köpek Seçimi

Köpek bir oyuncak çeşidi değildir! Sorumluluğunu alabileceğinize inanıyorsanız köpek sahibi olunuz!

Köpek bakmak son derece meşakkatli ve masraflı bir iştir, almadan önce bunları bilerek ve düşünerek karar veriniz!

Resimlerine bakarak köpek alınmaz! Seçeceğiniz ırkın özelliklerinin size hitap etmesi aynı şekilde sizin de onun ırkına has ihtiyaçlarına, beklentilerine hitap edebilmeniz gerekir ki bu beraberlik sorunsuz bir şekilde bir ömür boyu devam edebilsin!

İnsanlar genellikle beklentilerine ve yaşam tarzlarına uygun olmayan köpekleri aldıkları yetmiyormuş gibi birde aldıkları canlının gerek fizyolojisi gerek psikolojisi hakkında bilgi sahibi olmadan filmlerde, dizilerde, reklamlarda vs. gördükleri köpekleri komik, şirin, eğlenceli vs. görsel duygularla ne ırkı ne karakteri ne uygun yaşam biçimi ne de beklentileri konusunda fikir sahibi dahi olmadan sıkılınca ve sıkışınca bir köşeye hatta sokağa atabilecekleri bir oyuncak olarak almaktadırlar.

Köpekler ırk meziyetlerine göre tercih edilerek bu şekilde eğitimi ve yetiştirilmesi gerekliliği düşünülerek alınmalıdırlar.

Sarışın mavi gözlü atletik yapılı 90/60/90 ölçülerinde vb. vs. tam benim istediğim vücut ölçülerinde diyerek köpek türleri seçimi yapmak doğru değildir.

Siz Onun tipini beğendiniz de bakalım O sizin ona verebileceklerinizi beğenecek mi?

Siz onun ihtiyaçlarına, beklentilerine, yaşam şartlarına uygun bir yaşam sağlayabilecek uygun kişi misiniz?

Mutlaka Köpek Satın Almadan Önce linkini tıklayıp inceleyiniz!

Bu bölüm sizin ve almak istediğiniz Pet’in maksimum uyum içinde yaşayabilmesi için hazırlanmıştır ve sadece tavsiye niteliği taşımaktadır. Unutmayın ki yapılacak yanlış bir Pet seçimi her iki taraf içinde zor ve sıkıntılı günlere yol açabilir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar fazla soruyu yanıtlamanız daha doğru bir seçim yapmanızı sağlayacaktır.

Köpek Irk Seçimi

Kendiniz ve Aileniz İçin Doğru Köpek Seçimini Nasıl Yapacaksınız?

Pet shop dükkanının önünden geçerken minik gözlerini size dikmiş ve “beni eve götür” dercesine bakan bir yavru köpek, diğer bir deyişle tapılası bir tüy yumağı gördünüz. Ya da yolunuz bir barınağın önünden geçiyor ve barınağın bahçesinde, üzgün gözlerle size bakan, şirin bir köpek yavrusu gözünüze ilişti.

Böylesine önemli bir kararı vermeden önce, ileride olabilecekleri hiç düşündünüz mü?

Hiç düşünmeksizin bir çocuğu evlat edinebilir misiniz? Büyük olasılıkla eve gidip, bu önemli kararı ailenizin diğer üyeleriyle de konuşursunuz. Yaşam stilinizi, mali durumunuzu ve diğer ayrıntıları gözden geçirirsiniz.

Köpek alırken de aynı konuları etraflıca düşünmek, son derece önemlidir; ancak konu pet shop dükkanının vitrinindeki tapılası tüy yumağı ya da barınaktaki üzgün suratlı köpek yavrusu olunca, çoğu insan ne ev eğitimini, ne banyo ve temizliğini, ne veteriner kontrollerini, ne de her gün vermeleri gereken yiyecek ve suyunu düşünür. Barınakların istenmeyen köpeklerle dolu olmasının nedenlerinden biri de budur.

Köpek Alırken Gözden Geçirmeniz Gerekenler

Maddi durumunuz

Zaman durumunuz

Aile üyelerinin sağlık durumu

Yaşadığınız yer

Çocuklarınızın yaşı

Yerel hayvan yasaları

Köpek beslemenin insan sağlığına pozitif etkileri vardır. Araştırmalar, köpek beslemenin kan basıncını düşürdüğünü ve depresyonu azalttığını göstermektedir. Buna karşın, hazır olmadığınız halde köpek almanız halinde, stresinizi azaltacağını düşündüğünüz bu sevimli hayvanlar, tam tersine stres kaynağı olabilirler.

Bu metinde yazılanlara bir göz atın ve bir köpeğin, hem sizin hem de onun yaşamını karşılıklı olarak nasıl etkileyebileceğini bir düşünün.

Ailenin Yeni Üyesi

Tamam. Bir köpeğin ailenize katılmasına karar verdiniz. Ancak vermeniz gereken kararlar bununla sınırlı değil. Kendinize vereceğiniz cevaplarla, yaşam stiliniz için ne tür bir hayvanın daha uygun olabileceği konusunda bir fikir edinmeye çalışın.

Apartmanda yaşıyorsanız ve uzun saatler boyunca çalışmanızı gerektiren bir işiniz varsa, balık, kuş, kedi veya bunlardan herhangi ikisi sizin için en iyi seçim olabilir.

Günlük olarak koşmayı seviyorsanız, yüksek enerji seviyesine sahip köpekleri seçmek en iyisidir.

Kafanızdaki soru işaretlerine yanıt bulduktan sonra, kendinize bazı sorular sorun. Pet konusunda profesyonel kişiler ve kitaplar, kafanızdaki şu tarz soruları yanıtlamanız için iyi birer bilgi kaynağıdırlar: Hangi ırk köpekler çocuklarla iyi anlaşır? Bazı spesifik ırklarda hangi sağlık problemleri görülebilir? köpek yaşı ile çocukların yaşı birbirini nasıl etkiler?

Bu soruları cevapladıktan sonra, ailenizin yeni üyesi olmaya aday köpekler ile vakit geçirmeye başlayın. Yerel köpek şovlarına katılın ve jüri üyeleri ve köpek sahipleri ile karşılıklı olarak konuşun. Spesifik ırklar hakkında daha fazla bilgi almak için internette araştırma yapın.

Pek çok pet market ve barınak, ailelerin bir karara varmadan önce köpeklerle iletişim kurmaları için özel olarak dizayn edilmiş alanlara sahiptir.

Seçiminizi yaparken hayvanların enerji seviyesine, çocuklarınızla olan ilişkisine ve genel görünüş ve tavırlarına dikkat edin.

Kararınızı Verdiniz. Peki Şimdi Ne Olacak?

Doğru köpek seçimi, onu ailenizin bir parçası yapmanız için attığınız ilk önemli adımdır. Şimdi, onun eve gelişi için hazırlanmaya başlamalısınız. Hazırlık yapmadan önce kesinlikle onu eve getirmeyin.

Öncelikle ailenizi hazırlayın. İhtiyaçlar ve sorumlulukları tartışın. Ailenin daha genç üyeleri ile köpek bakımı hakkında konuşun.

Beklentilerinizi belirleyin; ancak yeni gelen misafirin, evde kendini rahat hissetmesi için zamana ihtiyacı olduğunu da unutmayın.

Gerekli malzeme listesini alın : tasma, kayış, adının yazdığı kart, su kabı, mama kabı, yatağı ve tabii ki oyuncakları.

Eve Yeni Bir Köpek Getirdiğinizde Sahip Olmanız Gereken Eşyalar

Özel bir kimlik kartı (Hem sağlık karnesi hem kimlik kartı hem de pasaport yerine geçen)

Mama kabı Su kabı

Yatak

Oyuncaklar (Köpek için uygun oyuncaklar: Kemirme Halatı, Manda derisinden kemik ve top)

Temizlik gereçleri

Uygun bir mama

Sevebileceği küçük ödüller (Sık kullanmamak kaydıyla bisküvi gibi)

Tasma Kayış

Köpeğinizin yaşı ve yaşam stiline uygun kaliteli ürün ve mama çeşitlerini araştırın; çünkü tüm bebekler gibi yavru köpekler de, yetişkinlerden farklı olarak farklı besinsel ihtiyaçlara sahiptir.

Tüm bahçeyi temizlemek istemiyorsanız, dışarıda bir tuvalet dizayn edebilirsiniz.

Köpeğiniz için (tıpkı bebekler için olduğu gibi) evde bir takım önlemler alın.

Elektrik kablolarını, aile üyelerinin eşyalarını ve bitkileri, köpeğinizin ulaşabileceği yerlerden kaldırın.

Yavru /köpekler, dünyayı bir oyun gibi görürler ve pek çok bebekten daha hızlı hareket ederler. Sizin göreviniz, onların, oyuncakları, tehlikelerden ve ayakkabılarınız gibi çiğnemesi yasak olan nesnelerden ayırt etmeyi öğrenmesini sağlamaktır.

Son olarak, arkadaşlarınız ve aile üyelerinizin tavsiyelerini dikkate alarak, iyi bir veteriner seçmelisiniz.

Burada size yavrulara bakışınızı değiştirecek ve sizi duygulandıracak bir öykü anlatmama izin veriniz.

Öykümüz yavru köpek almak isteyen bir küçük çocuk ile ilgili;

“Satılık Köpek Yavruları” ilanının hemen üstünden başını uzatan çocuk sordu.

“Köpek yavrularını kaça satıyorsunuz?”

Dükkan sahibi: “17 milyonla 30 milyon arasında değişiyor dedi “.

“Benim 1 milyonum ve 350 binim var,dedi küçük çocuk. Bir bakabilir miyim yavrulara?”

Dükkan sahibi gülümsedikten sonra bir ıslık çaldı ve köpek kulübesinden beş tane”yumak” çıktı.Yavrulardan biri arkadan geliyordu.Küçük çocuk yürümekte zorluk çeken sakat yavruyu işaret ederek sordu.:

“Bunun nesi var?”

Dükkan sahibi onun kalça çıkığı olduğunu ve hep sakat kalacağını açıkladı.

Çocuk heyecanlanmıştı “Ben yavruyu satın almak istiyorum” dedi.

“Hayır o yavruyu satın alman gerekmiyor…Eğer gerçekten istiyorsan,o yavruyu sana bedava veririm.”

Bu defa sinirlendi çocuk ve satıcının gözleri içine bakarak: “Onu bana vermenizi istemiyorum,dedi…O da diğer yavrular kadar değerli ve ben fiyatını tam olarak ödeyeceğim.Aslında şimdi size 1 milyon ve 350 bin lira vereceğim.Geri kalanını ise ayda 250 bin lira ödeyerek tamamlayacağım.”

Dükkan sahibi çocuğu ikna etmeye çalıştı;

“Bu köpeği gerçekten satın almak istediğini sanmıyorum.Çünkü bu yavru hiçbir zaman diğer yavrular gibi koşup zıplayamayacak ve seninle oynayamayacak….”

Bunun üzerine küçük çocuk eğildi, pantolonunu sıvadı ve büyük bir metal parçası ile desteklenmiş olan sakat bacağını dükkan sahibine göstererek,tatlı bir sesle;

“Ben de çok iyi koşamıyorum zaten, dedi.Ve bu yavrunun da kendisini çok iyi anlayacak bir sahibe ihtiyacı var…”

Şimdi konumuza geri dönelim.

Karakter Açısından:

Gerekli sağlık kontrollerini yaptıktan sonra sıra yavruları karakter açısından test etmeye ve sizin yapınıza uygun bir yavru seçmeye geldi.

Yavruların sevimliliği sizi yanıltmasın, aceleci davranmayın ve kendinize özgün bir yavru seçin.Yavruların hepsi sevimli ve doğal olarak yaramaz ancak hepsinin kendine özgü karakteri var ve siz yaşam tarzınıza uygun bir yavruyu seçmelisiniz.

Bu seçim ileride küçük yaramaz büyüyüp erişkin hale geldiğinde büyük önem kazanacak ve size oldukça yararlı olacak.

Bu seçimi yapmakla ileride karşılaşacağınız bir çok sorunu da daha ortaya çıkmadan bertaraf edecek ve küçük yavrunuza beslediğiniz sevginiz azalmadan ve ayların,yılların verdiği tecrübe ve birliktelik ile katlanarak büyüyecek.Pek çok köpek sahibi severek ve özen vererek aldığı köpek yavrusu için ileride baş belası olarak söz etmektedir.Bu sorun yavruyu alırken karakter testi yapmamaktan ve yavrunun gelişme esnasında yöneltilen yanlış davranışlardan kaynaklanmamaktadır.

İleride böyle bir duruma düşmemek için bu testi uygulayın ve yazımın başında söylediğim ve bu sayfalarda anllatığım gibi yavrunuza doğru ve kuralcı bir şekilde davranmaya özen gösterin.

Yavru Çok Hareketli, Girişken ve Sevecen Davranıyor Çok Az Tereddüt Ediyor İse:

Bu davranışı sergileyen yavru kendine tam bir güven sergiliyor.Çevresindeki olayların farkında ve hemen cevap veriyor.Yeni tanıştığı bir olaya kısa bir çekingenlikten sonra uyum sağlıyor.

Bu yavru ileride aktif olacak,aynı zamanda çevreyle olan uyumlu ilişkisi ve kendine güveni sayesinde rahatça ev ortamına ve şehre kolayca adapte olacak ,tabii doğru bir şekilde sosyalleştirildiği takdirde.Eğitimi kolayca yapılabilecek.

Bu yavru siz ilk kez köpek sahibi olacak ,hayat dolu hareketli,sık sık yürüyüşe veya koşuya çıkan günün büyük bir bölümünü köpeğinizle geçirecek ve geçirmek isteyecek kişiler için birebir.

Yavru Hareketli,Girişken,Sevecen,Çok Az Tereddüt ediyor Aynı Zamanda Atılgan, Kardeşleri Üzerinde Hakimiyet Sahibi İse:

Bu davranışı sergileyen yavru lider olma isteği içerisindedir.İleride çok hareketli,eğer başarabilir ise arkadaşları üzerinde hakim ve biraz inatçı olacak, eğitiminde zorlanacaksınız.Size kendi isteklerini kabul ettirmeye çalışabilir.

Bu yavru ilk kez köpek sahibi olacak kişiler için uygun değildir,daha çok deneyimli bir sahip için ideal. Yavruyu almak isteyen kişi yukarıdaki koşullar içinde kendini hazır hissetmeli,yavruyu çok şımartmamalı daha katı bir yapıya sahip olmalı,kurallardan ödün vermemelidir.

Yavru Kardeşleri İle Oyuna Az Katılıyor Ürkeklik Gösteriyor İse:

Bu davranışı sergileyen yavru ise ileride pasif olacağının işaretini vermektedir.Diğer kardeşlerinin hakimiyetini kabul etmiş gözüküyor.Kendini savunmak ve hayatta kalmak için daha gayretli olmalı.

Bu yavru ise; normal bir yaşam tarzına sahip,günümüzün birçok bireyi gibi işten eve,evden işe gelen kişiler için ideal.Yavruya sahip olmak isteyen kişi aynı zamanda köpekleri,hayvanları çok sevmeli, sabırlı olmalı Hırçın,sinirli bir karaktere sahip olmamalı.. Sinirli ve hırçın davranışlar, en üst düzeyde karaktere sahip bir yavruya bile doğru şeyleri öğretemez onu daha zor durumlara sokabilir.Oysa bu yavru için her zamankinden daha sevimli,sabırlı olmalısınız.Çünkü köpeğiniz ürkeklik gösteriyor bu ürkeklik ise ancak ve ancak yavruya yumuşak ve sabırlı davranışlar ile önlenebilir.Bu yavrunun sosyalleştirme eğitimine çok çok önem verilmeli ve daha uzun sürede yapılmalıdır.Ani yüksek seslerden ve davranışlardan uzak tutularak özenle yeni durumlarla ve insanlar ile tanıştırılmalıdır.Özellikle ilk tanışmalar önemli olduğu için gereken dikkat gösterilmelidir.Örneğin bir arkadaşınız ile yavrunuzu tanıştırıyor sanız arkadaşınıza ani hareketlerden kaçınmasını yavaş hareketleri ile ona sevdiği yiyeceği veya oyuncağını sunmasını ve sevmesini istemelisiniz.Bu davranış mümkün olduğu kadar çok kişi ile yapılmalıdır.Ya da araç trafiği ile tanıştıracak sanız ilk önce en tenha yolları tercih etmeli ve yola fazla yaklaşmamalısınız.Sosyalleştirme eğitimi ile diğer bilgileri sosyalleştirme bölümünde bulabilirsiniz.

Yavru Kardeşleri İle Oyuna Az Katılıyor Son Derece Ürkek ve Köşelere Sığınmak İstiyor İse:

Bu küçük yavru ise,sürünün en son üyesi.Muhtemelen annesi bu yavruya biraz kızmış ve hırpalamış.Kendisinin ürkek karakteri ile de birleşerek durumu daha kötüye gitmiş.Muhtemelen diğer kardeşlerinden daha zayıf çünkü yeterli beslenememiş,annesi memeden uzaklaştırmış veya aktif olmadığı için yerini diğer kardeşlerine kaptırarak yeteri kadar süt emememiş.

Üreticinin bu yavruya daha dikkatli bakması gerekiyordu.Süt emmesine yardımcı olması ve sütten kesildiğinde ise ona özel besin hazırlaması yerinde bir davranış olurdu.Her ne kadar vahşi ortamda olmamasına ve kontrol altında olmasına rağmen doğanın kanunu gereği güçlü olan hayatta kalacak ve yaşamını sürdürecektir.Yavru beslenme yönünden zayıf kaldığına göre geri planda kalması doğal bir sonuçtur.

Bu yavruyu almak isteyen yukarıda anlatılan diğer ürkek yavruya sahip olmak isteyen kişi ile aynı karaktere ve yaşama sahip olmalı ama ondan çok daha fazla ve itinalı davranarak yavruya yaşamı öğretmelidir.Gerektiği gibi davranılır ise yavru kendisini toparlar ve size uyum sağlar ve yaramazlıkları az olan sevecen bir köpeğiniz olur.

Eğer yavru beslenmiş gözüküyor ama bu davranışları sergiliyor ise birinci kısımda anlatılanlar yinelenmiş olabilir.Bu köpeğe de aynı şekilde davranılmalıdır.

Koruma Köpeği Seçimi İle Yavrulara Uygulanacak Diğer Karakter Testleri:

Koruma köpeği seçimindeki yanlışları daha önce belirtmiştim.Bu konuya burada da değinmek istiyorum.

Bir çok kişi koruma amacı ile köpek istemekte ve almaktadır.Ancak her köpek koruma yapamayacaktır. Bu özellik onun genlerinde ve kalbinde bulunmalı ve koruma iç güdüsü güçlü olmalıdır.

Koruma köpeği seçiminde en önemli nokta yavrunun ailesinin özellikleridir.Genetik kalıtımla yavruya aktarılan koruma ve savaşma iç güdüsü ile cesurluk ne kadar yüksek ise yavru o kadar başarılı olur.Bunun için yavrunun anne ve babasını görev yaparken izlemeniz seçeceğiniz yavrunun geleceği hakkında bilgi almanıza yardımcı olur.

Diğer bir önemli unsurda Cesarettir. Köpeğin koruma içgüdüsü yüksek ve ısırmayı seviyor olabilir ancak kötü adamın karşı saldırısında görevinden vazgeçip geri çekilir, ürkeklik gösterir ise köpek görevini tam anlamı ile yapamayacaktır köpeğe yapılan yatırım ve eğitim ise o an boşa gidecektir.Özellikle bu ürkek köpek saldırı esnasında sert bir darbe ile karşılaşır ve geri çekilir ise çok büyük bir ihtimal ile bir daha saldırmayacak geri planda kalmayı tercih edecektir. Bunun için ilk önce bakılacak yerlerden biri köpeğin kalbidir. Biz köpeğin kalbine bakarak içinde ne olduğunu ve karışık, zor durumlar ile tehdit altında ne hissettiğini anlamak zorundayız. Aradığımız şey ise son derece güçlü cesarettir.

Şu unutulmamalıdır ki;cesaret köpeğin kalbinde yatar.Sonsuz bir sevgi ve sadakat ile bağlı olduğu sahibine veya eğitmenine karşı girişilecek ölümcül bir hareket karşısında kendi güvenliğini ve hayatını hiçe sayarak cesareti ile tehdide karşı koyan köpek ideal bir koruma köpeğidir.Cesareti olmayan bir koruma köpeği ise boş bir köpektir.

Bu kısa anlatımından sonra koruma köpeği seçim aşamasına geçelim ve size yardımcı olacak diğer bilgilerin Schutzhund eğitiminin tanıtıldığı sayfada olduğunu hatırlatalım.

Doğumdan sonra 24-48 saat arasında yapılacak testler;

Yavrular memede iken memeden alın ve doğum sandığının bir köşesine koyun ilk önce hangi yavruların durumun farkına vardığını ve annesini aradığını gözlemleyin .

Yavrular ve anne doğum sandığında iken anneyi yavruların yanından uzaklaştırın ve hangi yavrular annesine ulaşmak istiyor,eğer hepsi harekete geçerse ilk önce davrananları kaydedin.

Altıncı Haftadan Sekizinci Hafta ve sonrasında yapılacak testler;

Yavrular artık kardeşleri ile sosyal davranış içerisine girip dışarıya cevap vermeye başladığı zaman bir bez parçası alın ve yavrular ile oyuna başlayın.Hangi yavrular bezi ısırmak istiyor,beze sahip olma isteklerine göre sıralayınız.

Yavruları teker teker alın ve sırt üstü yatırarak elinizi yavrunun göbeğinde sabit tutun,hangi yavrunun bu durumdan kurtulmaya çalıştığını ve hangi yavruların hareketsiz kalarak size teslim olduğunu kaydedin.İstenilen davranış yavrunun size teslim olmayıp bu durumdan kurtulmak istemesidir.

Yavrular hep birlikte iken ellerinizi çırparak yavrulara doğru koşun ve hangilerinin korkusunu yenip size geri döndüğünü kaydedin.

Aynı hareketi sesinizi yükselterek yapın ve sonuçları kaydedin.

Yavrular arasına bir tenis topu atarak hangi yavruların bu nesneyi keşfetmek ve oynamak istediğini kaydedin.İstenilen davranış yavrunun topa giderek oyuna başlamasıdır.

Yavruları teker teker dışarı çıkararak biraz önce kullandığınız topu veya bir sopayı atarak,yavrunun davranışını gözlemleyin.Yavru atılan cismi alıp oynamalı ve en iyisi cismi yerden alıp size doğru koşmalıdır.Bu davranış onun size kolayca cevap vereceğini kanıtlar.

Yavrunun önüne ses çıkartan bir cisim atarak,Örneğin içi küçük taş veya fasulye ile doldurulmuş bir konserve veya bir teneke meşrubat kutusu.Yavrunun davranışını gözlemleyin yavru bir anlık korkusunu yenip atılan cisme yaklaşmalı ve onu keşfetmek için çaba harcamalıdır.

Yavruyu yalnız başına bir kafeste iken yabancı bir kişiden yavrunun kafesine girmesini ve çömelmesini isteyin.Burada yavrudan istediğimiz davranış yabancı kişiden korkmayarak ya da tam aksine saldırgan davranışta bulunmadan yabancı kişiye yaklaşmalı ve onu tanımaya çalışmasıdır.Şimdi arkadaşınızdan ayağa kalkmasını ve kafaste dolaşmasını isteyin.Yavru kişiyi takip ediyor mu? yoksa ürkeklik gösterip saklandımı?Ürkeklik gösterdi ise hemen bu hissini yenip yine arkadaşınıza yaklaşdımı?

Yavruyu alışık olmadığı diğer bir kafese alın.Yavru çevreyi araştırmaya başlamalı ürkeklik göstermemelidir.

Yavrulara dört metre genişilk ve bir metre yüksekliği bulunan ve içinden çıkış noktası bir tane bulunan bir engel hazırlayarak.Yavruları çağırın hangi yavrunun size gelmek için engeli aşmak istediğini veya çıkış noktasını bulduğunu kaydedin.

Yavru boyun tasmasına alıştığı ve sevk tasması ile yürüdüğü zaman bir arkadaşınıza şemsiye verin ve yavru ile arkadaşınızın yanından geçerken yavruyu tehdit etmiyecek bir biçimde şemsiyeyi açmasını isteyin.Yavrudan beklediğimiz davranış aşırı korkmaması,kuyruğunu bacakları arasına sıkıştırmaması ve kulaklarını yatırmayarak geride kalmamasıdır.Yavru açılan şemsiyeye ilgi ve dikkat göstermeli korkusunu kısa sürede yenmeli,şemsiyeye yaklaşma isteği içerisinde olmalı.

Bir koruma köpeği genel karakterini bir yada iki yıl sonra yada daha geç zamanda bulabilir.Bundan dolayı acele etmemeli ve köpekteki koruma ve savaşma içgüdüsünün nekadar yüksek olup olmadığına hemen karar verilmemelidir.

Köpeğin 10-12 ayları arasında uygulanacak testler:

Yavru boş bir alana alınarak serbest bırakılır.Bir süre sonra köpek ile aramızda 15-20 metre mesafede silah atışı yapılır ve yavrunun bu ani güçlü sese tepkisi ölçülür,

Yavru sesden korkup ağzını sıkıca kapatır,kulaklarını yatırır,kuyruğunu bacakları arasına alabilir hatta tuvaletini kaçırabilir.Bu davranış köpeğin ürkeklik gösterdiğini ve koruma görevi için uygun olmadığını belirtir.

Yavru sesin farkında olmayıp koşmaya oynamaya veya hiçbir şey yapmamaya devam edebilir.Bu davranışı sergileyen köpek de koruma köpeği için uygun değildir.Çünkü yavru durumun ve çevrede olup bitenlerin farkına varmamıştır.Muhtemel bir koruma anı içerisinde hissiz davranabilir.

İstenilen en uygun davranış ise yavrunun sesin geldiği yöne dikkatini vermesi,meraklı gözükmesi rahat pozisyonda olması kulakları dik,kuyruğu yatay pozisyonda, ağızı açık olmalıdır.Bu davranışı sergileyen köpek koruma görevi için ideal bir seçim olacaktır. Sese ilgi göstermiş ancak korkmamış ve tam aksine saldırgan bir tutum içine girmemiştir.

Yavru bir yaşına girdiğinde ve koruma eğitimine devam ederken uygulanacak testler:

Bu aşamadaki testler koruma köpeği eğitiminde orta aşamaya gelen yavru için köpek eğitmeni tarafından uygulanmalıdır.

Beklenmeyen Hal Testi:

Yavru köpeğinize kısa süreli bir oyun ve kendini rahatlaması için firsat verdikten sonra,eğitmeni veya sizin tarafınızdan yedeklenerek bekletilir.Bu arada köpeğin daha önce tanımadığı bir kişi size ve köpeğinize doğru dostça, düşmanca bir tavır takınmadan yaklaşır.Yavrudan istediğimiz davranış arkadaşınıza herhangi bir saldırganlık,hırlama göstermemesi onu kabul etmesidir.Arkadaşınız ile merhabalaştıktan sonra yine köpeğin daha önce tanımadığı başka bir kişi size ve köpeğinize doğru yaklaşır ama busefer sizi tehdit eder ve aynen bir kavga anını canlandırır,bu an içerisinde köpeğiniz tereddüt etmeden elinizde tuttuğuınuz sevk tasmasını gerer ve havlayarak canlı bir şekilde bu kişiye karşı sizi korumak için saldırıya geçer.Bu işlemin sonunda kötü niyetli arkadaşınız köpeğin tehdidini ve kararlılığını görür ve sizinle uğraşmanın iyi bir fikir olmadığını anlayarak kaçar.Bu anda köpeğiniz ödülü sonuna kadar hak etti başarı onun.Ödüllendirmek için bol bol seviniz.Dikkat etmmemiz gereken ise,yavrumuzun gereğinden çok fazla saldırganlık göstermemesi yalnızca bir üst satırda anlattığım davranışı sergilemesidir.Eğer aşırı biçimde saldırganlık gösterir ise köpeğinize çok dikkat edin istenmeyen bir durum ile karşılaşabilirsiniz.

Henze Cesaret Testi:

Köpek eğitmeni yanında iken kışkırtıcı yani kötü adam köpeği alışılagelmiş bir biçimde tehdit etmeye başlar ve kısa süreli bir tehdit ile yavrunun iç güdüsünü harekete geçirerek ileriye doğru koşmaya başlar eğitici yaklaşık 40-50 adım meafede köpeğe saldır komutu vererek serbest bırakır köpek ile kötü adam arasındaki mesafe yarı yarıya kısaldığı anda kötü adam aniden geri dönerek çok fazla hareketli olmadan ve gücünü fazla göstermeden köpeğe doğru koşmaya başlar bu arada elinde tuttuğu sopa ile köpeği tehdit eder ve bağırır.Eğitimde belli bir aşamaya gelmiş bu yavrudan beklediğimiz davranış,kötü adamın karşı saldırısına rağmen ürkeklik ve tereddüt göstermeden kolluğu ısırması ve kötü adamla savaşmasıdır.Karşı saldırı anında göstereceği ürkeklik ve ısırmasındaki zayıflık görevini tam olarak yerine getiremiyeceğini gösterir.Ancak bu davranış eğitim esnasında köpeğin üstünlük hissini maximum seviyede tutulması ile önlenebilir.Eğer köpek yukarıdaki testler ile özenle seçilmiş sahibi tarafından iyi sosyalleştirilmiş deneyimli bir eğitmen tarafından koruma eğitimine hazırlanmış ve devam edilmiş ise çok büyük bir ihtimal ile yavru köpeğiniz istenmeyen davranışı kesinlikle göstermeyecektir.Bu test için daha ayrıntılı bilgiyi ve kısa bir animasyonu Schutzhund bölümünde bulabilirsiniz.

İkilem Testi:

Eğitimde ileri seviyeye gelmiş köpek için uygulacak diğer test ise ikilem testidir ve yine eğitmeni tarafından yapılmalıdır.Bu test için köpek ağızlık takılmasına kesinlikle alışmış olmalı ve rahatsızlık hissetmemelidir.Bu testeki amaç köpeğin eğitim süresince göstediği cesareti ve savaşma güdüsünü kötü adamın eğitim süresince kullandığı kolluk,bite suit,sopa veya başka bir koruma elbisesi ve aracı olmadan gösterip göstermiyeceğini anlamak için yapılır.Gerçek hayatta kötü niyetli bir kişi elbette köpek eğitim araçlarını üzerinde taşımayacak ve içimizden biri gibi giyinecektir.Bunun için köpeğe mutlaka bu test yapılmalı ve eğitim esnasında da hazırlanmalıdır.

Köpek eğitmeni tarafından yedeklenir ve ağızlık takılır.Kötü adam saklandığı yerden çıkar ve eğitmenine ve köpeğe tehdit edici davranışlarına başlar,köpek kötü adamı yakalamak istediğinde serbest bırakılır.Köpek normal sivil giyimli kışkırtıcıya saldırmalı ve onu durdurmaya çalışmalıdır.Kötü adam burada köpeğin saldırı isteğini kırmadan yani çok sert olmadan köpek ile kısa süre savaşmalı ve kaçmaya çalışmalıdır bu kısa savaştan sonra kötü adam köpeğe teslim olmalı yere yatıp aynen sürü lideri karşısında boyun eğen bir köpeğin davranışını sergilemelidir bu arada eğitmen araya girerek köpeğin daha da ileri gitmesini önler.Bu test eğitim olarak tekrarlanmalı ve giderek kötü adam köpeği tehdit edici davranışlarının dozunu arttırmalıdır.

Bu testleri köpeğin daha önce görmediği aşina olmadığı başka bir çevrede tekrarlayınız ve daha önceki performansını değerlendiriniz.Genelde köpekler sahip oldukları bölgede kendilerini güvende hissedecekler ve daha rahat olacaklardır.Ancak diğer bir bölgede aynı davranışı sergilemeyebilir.Bunun içinde eğitim dönemleri anında köpek ile farklı bölgelerde çalışarak köpeğin kendine güvenini sağlanmalı ve başarı için her zaman maximum seviyede tutulmalıdır.

Evinizde başka köpek varmı? Evet veya Hayır

Evinizde başka pet varmı?(Kedi,Kuş,Tavşan gibi) Evet veya Hayır

Küçük çocuğunuz varmı? Evet veya Hayır

Oturduğunuz evi aşağıdakilerden hangisi en iyi tanımlar ?
Büyük Apartman Dairesi
Orta Boy Apartman Dairesi
Küçük Apartman Dairesi
Bahçeli Ev

Hangi boy köpeklerden hoşlanırsınız?
Dev Büyük
Orta Küçük
Oyuncak
Bu konuda fikrim yok

Yaşadığınız bölgedeki iklimi aşağıdakilerden hangisi en iyi tanımlar?
Genellikle Sıcak olur
Genellikle Soğuk olur
Ilıman bir İklimde yaşıyorum

Köpeğinizin tüy boyu sizce nasıl olmalı?
Uzun tüylü köpekleri daha çok seviyorum
Orta uzunlukta tüy yapısı benim için ideal
Kısa tüylü köpekleri severim
Tüye alerjim var. Eğer varsa tüysüz bir köpek isterim
Bu konuda fikrim yok

Köpeğinizin tüy bakımı için ne kadar vakit ayırabilirsiniz?
Vaktim bol hergün fırçalayabilirim
Zamanım sınırlı haftada bir kaç kez fırçalayabilirim
Sadece haftada bir kez fırçalayabilirim
Zamanım yok. Fazla fırçalanmaya ihtiyaç duymayan bir köpek isterim

Köpeğinize günlük egzersiz için ne kadar zaman ayırabilirsiniz?
Köpeğimle uzun yürüyüşler yapmayı severim
Köpeğime günde en fazla 45 dakika zaman ayırabilirim
Zamanım az ama yinede ona yarım saat ayırabilirim
Meşgul bir insanım köpeğime ancak 15 dakika zaman ayırabilirim

Köpeğinizin itaatkar olması sizin için önemlimi?
İtaatkar bir köpek benim için çok önemli
Benim köpeğim özgür ruhlu olmalı
Arada bir sözümü dinlese bana yeter
Bu konuda fikrim yok

Köpeğinizde koruyuculuk ararmısınız?
Evet koruyucu yönü gelişmiş bir köpek benim için çok önemli
Biraz koruyucu olması iyi olur
Hayır. Koruyucu olmasada olur
Bu konuda fikrim yok

Köpeğinizde oyunculuk ararmısınız?
Evet oyuncu köpekleri çok severim
Oyuncu olsun ama başımı döndürecek kadar değil
Hayır benim köpeğim ağırbaşlı olmalı
Bu konuda fikrim yok

Sizce köpeğinizin eğitilebilirlik düzeyi nasıl olmalı ?
Tüm eğitimleri kolayca alabilmeli
Bence her şeyi öğrenmesede olur
Temel eğitimi alsın bana yeter
Bu konuda fikrim yok

Read Previous

Eğitimli mi – Yavru mu

Read Next

Köpek İnsan Yaşı Kıyaslaması

× Greendog Whatsapp Hattı