in

Eğitime Vermeden Önce

KÖPEK EĞİTİMİ SIKÇA SORULANLAR – KÖPEK EĞİTİM METOTLARI

“Sahibini Eğitmedikten Sonra Köpeğe Verilen Eğitimin Anlamı Yoktur” 

”Köpeklerden Ziyade Daha da Çok Eğitime İhtiyacı Olanlar Köpek Sahipleridir.” 

”Köpek ve Sahibini Eğitmek Basit Bir İş Değildir, Belli Bir Bilgi ve Tecrübe Birikimi Gerektirir!”
                                                                                                                                         GREENDOG

 

Köpek Eğitimi Nasıl Yapılır? Köpek Eğitim Merkezi Özellikleri Nasıl Olmalıdır? 

Köpek Eğitiminde Önemli Hususlar Nelerdir? 

Köpek Çiftliği, Köpek Eğitim Merkezi, Köpek Eğitim Uzmanı, Köpek Eğitim Uzmanından Evinizde Garantili Eğitim gibi unvanlarla Köpeğinizi Eğiteceğini söyleyen herkese inanmayınız!

1991 yılından beri sektörün ilki olmanın verdiği bilgi ve tecrübeyle piyasamızdaki çürüklerin ciğerini biliriz. 

Türkiye genelinde bu işi doğru düzgün güvenilir şekilde yapanlar iki elin parmağını geçmez.

Hangi şehirde olursanız olun bizi aramadan bilgi almadan nihai kararı vermeyiniz.


Türkiye’de köpeğini eğitime vermek isteyen insanlarımızın haklı olarak merak ettikleri, köpek eğitimi ile ilgili akıllarının takıldığı çeşitli soru işaretleri vardır.

Bunları ana başlıklarda toplamak istersek;

1-  Acaba köpek eğitimi dayak ile mi yapılıyor veya içinde dayak da var mı dozu nedir 
2 – Köpeğimiz aldığı eğitimi unutur mu ne kadar  süre sonra unutur 
3 – Eğitimi bittikten sonra köpeğimiz eğitimcisini dinlediği gibi bizi de dinleyecek mi 
4 – Köpeğimizi eğitime bıraktıktan sonra ne kadar süre ile köpeğimizi görmememiz gerekiyor, son haftamı görebileceğiz
5 – Köpeğimiz bizden ayrı kaldığı süre zarfında bizi unutur mu
6 – Eğitime katılma süremiz ve sıklığı ne kadar olacak 
7 – Köpeğimizi teslim ederken fanilamızı da getirmemiz gerekiyormuş getirelim mi 
8 – Köpeğimizi ne zaman eğitime vermeliyiz
9 – Köpeğimizi evde eğittirsek olmaz mı


Başlıca merak konularınıza değindikten sonra sorularınızın yanıtlarına gelince; 

Tüm dünyada alternatifi olmadan profesyonel anlamda uygulanan çok yönlü Alman ekolü köpek eğitiminde de diğer ülkemizde göz boyamalı kısıtlı köpekleri ve eğitimleri kapsayan pozitif köpek eğitimi adı altında yapılan amatör köpek eğitimi yönteminde de dayaklı bir metot yoktur.


Fakat maalesef ülkemizde hiç bir işi gücü kazanç kapısı olmayan, işinde veya mesleğinde dikiş tutturamamış ki veteriner hekimlik mesleğini bile yapmaktansa bunu etiket olarak kullanıp diplomasını cebinde gezdirip anlamadığı ve yetkin olmadığı işlere yönelenlerden tutun da klinik işletip de 3-5 kuruşta ondan kaparız zihniyeti ile yasak olmasına rağmen klinik ortamına eğitim-pansiyon alanlardan tutun da çiftliklerde 3 ay temizlik hizmeti yapıp kendine göre iştahı kabarıp, dışarıdan köpek eğitim uzmanıyım derim ayda 1 iş kapsam 1000 dolar, kiram yok, yatırımım yok, vergim yok, masraflarım yok, canımın istediği zaman çalışırım, keyfimin olduğu gün giderim onu da yemek saatlerine denk getiririm tamam işte şeklinde iş yapanlardan tutun da sektörü iş sahası olarak kullanan profesyonel dolandırıcılara kadar, kendine de çocukluğunda öyle eğitim verilmeye çalışılmış, köpeğe de bildiği yol aynı yol dayak ile eğitim vermeye kalkanlardan, kendisi 25 – 30 yaşında 15 – 20 senedir bu işi yapıyorum derken yaşının hesabını bilmeyenlere kadar sözde herkes eğitim uzmanı.

Yine hayvan sahiplerinin yakınarak dert yandığı şikayetlere gelip sizleri bilgilendirmek istersek; köpek eğitim uzmanı tarafından evinizde garantili eğitim verilir şeklinde klişeleşmiş kelimeler ile iş isteyen kişilere paranın yarısı gibi kaparo verip akabinde aradıkları konturlu hattan, aradığınız numara kullanılmamaktadır sözlerini duyanlardan tutunda, hem parayı verip hem de köpeği eğitime dışarı çıkartıyor diye köpeklerini teslim edip köpeğini beklemekten umudunu kesmiş insanlar var. 


Yine komşularına; bizim köpek otur komutunu da yat komutunu da öğrendi, artık tasmasını da eskisi gibi çekmiyor valla biz bayıldık, sizde verin sizi de bayıltsın diyen, köpek eğitiminin ne olduğundan bir-haber komşularının lafı ile hareket edip, ya bizim köpek laf dinlemiyor şımartmışız da ondanmış diyenlere.

Yine beş kulübe yüz tuğladan ibaret adı cafcaflı köpek eğitim merkezi veya köpek çiftliği diye ne olduğu belli olmayan yerlere köpeklerini teslim edip, biraz daha geç kalsaydık her halde ölüsünü alacaktık diyenlerden, işte köpeğinizin algılama kapasitesi düşükmüş, işte çok şımarıkmış da falan da, önce köpeğinizi teslim ettiğiniz yere, yatırıma, hayvanların bakımından kilosuna, sizi karşılayan personelden bakıcısına, eğitmeni, idari personelinden işletme sahibine kadar, konuşmasından  eğitim düzeyine kadar bakmalısınız özellikle de hayvanların psikolojik ve fiziksel durumuna, zayıf, kavruk, bakımsız, ne yedirdikleri belli olmayan, korkan, kaçan, hastalıklı ve bakımsız hayvanları olan yerlerden uzak durmalısınız. 

Canlı psikolojisi gereği kendisine acı ve üzüntü veren olayları, deneyimleri mutlu bir şekilde yaşayabilmesi için bilinçaltına itelemek zorundadır.

Dolayısı ile köpeğe eğitim adı altında eziyet, acı ve köpeğin anlayamayacağı dilde verilmeye çalışılan basmakalıp eğitim eşittir işkence demektir. Köpek de doğal olarak kendisine eğitim diye verilmeye çalışılan bu acı dolu deneyimleri bilinçaltına itelemek zorundadır, dolayısı ile eğitimden kısa bir süre sonra eser kalmamış gibi olur, psikolojik travmaları ve oluşmuş olması muhtemel kişilik bozukluklarını saymazsak.

Köpek ve insan psikolojisinden anlayan, köpek dilini, beden dilini, hiyerarşik yapısını, düşünce yapısını bilen ve eğitilecek köpeğin ırk özelliklerini bilerek ona göre şerbet veren, köpeğin ne zaman sıkılmaya başladığını anlayıp ona göre başarılı olduğu bir komut ile eğitime ara verip melodik ses ve okşamayla köpeğin motivasyonunu tamamlayan, hayvanlara ilgisi, sevgisi, profesyonel bilgisi, sabrı olan kendisi ile barışık maddi kaygıları olmadan eğiteceği köpeği severek, işine zevkle motive olarak bu işi yapan kişi bu işi yapmaya muktedirdir.

Eğer köpeğinizin eğitimi bu şartlara haiz bir kişi tarafından verildiği takdirde, eğitim köpeğiniz için eşittir zevk, eğlence, mutluluk demek ise değil bir hafta sonra bir sene sonra bile unutulmaz.

Tabi ki eğitimin başarılı ve verimli olabilmesi için köpek sahibinin çok iyi eğitilmesi gerekir ki sonrasında eğitmen yamağı olmuş köpek sahibinin, köpeğinin dilinden, yüzeysel de olsa psikolojisinden, hiyerarşik düzenden anlar, beden dili ve düşünce yapısını öğrenmiş olarak ortaya çıkabilecek veya çıkması muhtemel hatalara düşmeden, problemleri çözebilecek, gerektiğinde ücretsiz olarak hizmet alabileceği firmadan gerekli eğitimi almış olarak ayrılmalıdırlar. 

Köpek sahibini eğitmedikten sonra köpeğe verilen eğitimin anlamı yoktur, dolayısı ile köpeğin sahibi ile uyum içerisinde yaşayıp ortak bir dile sahip olabilmesi, köpeğini anlayabilmesi için mutlak eğitilmesi gerekir.    

Köpek sahibinin eğitimi ve eğitimlerinin birbirlerine adaptasyonu açısından birlikte eğitilmelerinde dolayısı ile eğitime verildiği ilk günden itibaren köpek sahibinin gelmesinde sakınca değil fayda vardır. Köpek sahibi fırsat buldukça eğitime katılmalıdır. 

Eğer köpeğinizi eğitim için verdiğiniz yerden gelmeyin, görmeyin, sizin arkanızdan ağlıyor sonra vs. gibi sözler söyleniyorsa emin olun köpeğiniz boş yere ağlayıp özlemiyordur. 

İşte yine size kişisel eşyalarınız, atletiniz vs. getirin sizi unutmasın, özlem duymasın, kendini rahat hissetsin gibi saçma sapan laflar söyleniyorsa bilin ki şarlatandırlar, hiçbir köpek sahibini unutmaz, o muazzam koku duyu ve hafızaları bilgisayar kadar güçlüdür.    

Köpek yavruluk döneminde eğitilir, ağaç yaş iken eğilir ki eğitime gelene kadar ki geçen süre zarfında oluşmuş ya da oluşması muhtemel davranış bozukluklarının önüne geçilebilsin, sahibi ile birlikte eğitilip olası problemler kemikleşmeden önüne geçilsin. 

Bir köpeğin eğitimi önce anne ve kardeşlerinin yanında daha sonra ait olduğu sürünün içerisinde hiyerarşik düzeni, beslenme ve savunma sanatını öğrenerek başlar. 

Köpeğin sonraki hayatına yön verip damgasını vuracak dönem öncelikle dünyaya gözünü açtığı ilk dört aylık dönemdir. Bu yüzden eve geldiği ilk günden itibaren bilinçli bir şekilde yönlendirilmesi gerekir. Aslında daha köpek sahibi olmadan önce yaşam şeklinize ve ortamınıza uygun bir ırk seçilerek, sonrasında da daha yavruyu eve götürmeden gerek fizyolojik gerek psikolojik gelişimi açısından eğitim alarak, bilgilendirilerek köpek sahibi olunmalıdır.

Gelişmiş daha profesyonel anlamda ihtiyaca yönelik eğitimler için dört ( 4 ) aydan sonra eğitime başlamakta fayda vardır. Piyasada altıncı yedinci aydan önce eğitim almaz, öğrenemez, akılda kalmaz gibi gerçeklikten uzak, birbirinin hatalı söylemlerini tekrarlayan kişilerden uzak durunuz.

Köpeğinizin gerek insanlara gerek diğer hemcinslerine karşı sosyalleşmesi aynı zamanda görsel bir eğitim alabilmesi açısından, işini layıkıyla yapan markalaşmış köpek çiftliklerini tercih ederseniz sonrasında üzülüp pişman olmazsınız ihtiyaç hasılında her zaman hizmet alırsınız. 


Köpeğin eğitiminin nerede verildiğinden de ziyade nasıl eğitim verildiğidir! 

Bu yüzden kendilerine piyasa yaratabilmek için, çiftliklere eğitime köpek vermeyin, bize verin diyen; yersiz, yurtsuz, sabit bir adresi telefonu bile belli olmayan, hiçbir mükellefiyeti bulunmayan, kanuni açıdan hiçbir şekilde hakkınızı araya bilmenizin, bağlayıcılığının mümkün olmadığı, yatırım yapmadan ciddiyetsiz bir şekilde sizin ve köpeğinizin üzerinden haksız bir şekilde kazanç sağlamaya çalışan bu kişilerden uzak durun.   


Köpek Eğitmeni – Uzman Köpek Eğitmeni – Köpek Eğitim Uzmanında Olması Gereken Özellikler 


“Sahibini Eğitmedikten Sonra Köpeğe Verilen Eğitimin Anlamı Yoktur” 

”Köpeklerden Ziyade Daha da Çok Eğitime İhtiyacı Olanlar Köpek Sahipleridir.” 

”Köpek ve Sahibini Eğitmek Basit Bir İş Değildir, Belli Bir Bilgi ve Tecrübe Birikimi Gerektirir!”
                                                                                                                                         GREENDOG 

Köpek Eğitmeni

Hayvan ve insan sevgisi, ilgisi, sabır, anlayış, köpek beden dili, köpek hiyerarşisi, canlı psikolojisi, temel içgüdüleri, farklı cinslerin yavrudan yetişkinliğe farklı yaş dönemlerinde köpek eğitimi üzerine çalışmış çalıştırılmış olması, belli bir zeka ve algılama kapasitesine sahip olması gerekmektedir.


Köpek Eğitim Uzmanı

Uzun yıllar köpek eğitmenliği yapmış, çok çeşitli ırk ve yaştan köpekle çalışmış, işinin uzmanı yerli ve yabancı uluslar arası eğitim uzmanı kişilerle çalışmış, köpek sahibini de anlayıp onu yetiştirebilecek düzeyde bilgiye, kültüre, yılların tecrübesine ve donanımına sahip olan kişidir. 

Eğitmenini dinleyip sahibini dinlemeyen bir köpeğe sahip olmamak için; 

Eğitmenini değil sizi dinleyen, sizinle aynı dili konuşan, sizi anlayan ve beklentilerinize hitap eden bir köpek sahibi olmak istiyorsanız köpeğinizi ve kendinizi Köpek Eğitim Uzmanı olan kişi ve bağlı kuruluşlar tarafından eğittirmeniz gerekmektedir.

İnternet üzerinden kendini köpek eğitmeniyim veya köpek eğitim uzmanıyım diye tanıtan, belli bir sabit adresi, sabit telefonu, vergi levhası, Belediye ve Tarım bakanlığından işletme ruhsatı olmayan kişilerden kişilerden uzak durunuz. 
Sadece paranızı değil köpeğinizi de kaptırabilir ve hukuki açıdan hiç bir hak da talep edemezsiniz.

Özetle; 
Gerek köpeğinize eğitim verdirmek, gerek pansiyona bırakmak, gerek de köpek satın almak için olsun internet üzerinden yersiz yurtsuz kişi ve kuruluş olduğunu iddia eden kişilerden uzak durunuz.
 

KÖPEK EĞİTİMİNDE HASSAS NOKTALAR

1- Moraliniz bozuk veya keyfiniz yoksa köpekle çalışmayın.

     Köpek eğitimi her iki taraf içinde eğlenceli olmalıdır.

2- Köpeğinizi doğru iyi bir şey yaptığı zaman ödüllendirin.

3- Anında ödüllendirin ki neden ödüllendirildiği anlasın.

4- Eğitim aynı zamanda her ikiniz içinde spordur ve dolu mideyle yemek üstüne olmaz.

5- Eğitimin peşine onunla oynayın ki her seferinde eğitimi zevkle beklesin.

6- Eğitim çalışmalarını onun en başarılı olduğu noktada bırakın ki onun için mutlu ve başarılı bir şekilde bitmiş olsun.

7- Son sözü her zaman sürünün lideri söyler, tutarlı istikrarlı olun, disiplini elden bırakmayın.

8- Gerektiğinde onu sevecen sesinizle motive etmeyi unutmayın.

9- Sabırlı olun, anlaması pekiştirmesi için ne kadar süre gerekiyorsa o kadar süre vermek zorundasınız sabırsız bir kişiyseniz bu işe hiç soyunmayın.

10- Yanınızda bulunmaktan keyif aldığı kişi olun…Başınızdan geçen olumlu veya olumsuz olayları, her türlü söylemlerinizi, hayvan severleri bilgilendirmek adına rahatsız olduğunuz kötü tecrübelerinizi ve yaşadıklarınızı, hasta hayvan satış ve sonrası başınıza gelenleri, köpek otel pansiyon yerlerinde yaşadıklarınızı, köpek eğitmeni köpek eğitim merkezi gibi yerlerde başınıza gelen konuları bize info@greendog.com.tr yazarsanız sitemiz ‘Köpek Haberleri’ bölümünde diğer hayvan severler ile paylaşabilir, hastalıklı hayvan satışı, pet shop gerçeği, köpek otelleri köpek pansiyonları, köpek eğitim merkezlerigibi konularda yardımcı olarak, gerek hastalıklı hayvan satışının önüne geçilmesin de gerek köpek bakım evi, köpek oteli köpek pansiyonu hizmetlerinde gerek köpek eğitim merkezleri köpek eğitim uzmanları gibi konularda diğer hayvan sahiplerine veya köpek satın almayı düşünenlere yardımda bulunabilirsiniz.

Türkiye’de sektörün ilk kurumu ve Patentli GREENDOG markasının sahibi olarak misyonumuz, hayvan sahibi ve hayvan sahibi olmayı düşünenleri dolandırma amaçlı kişi veya işletmelerin zaman içinde sektörümüzde gün geçtikçe yoğunlaşan şekilde artmasının önüne geçmek, yine içimizde konumlanmış ve sektörümüzü karalayan bu yüz karalarını içimizden temizleyerek insanların ve sektörümüzün mağdur edilmesinin önüne geçmektir.

Köpekler İçin Psikoterapi Rehabilitasyon Hatalı Köpek Eğitim Teknikleri İçin Tıklayınız.


Greendog Köpek Eğitim Hizmetlerinden Sitemiz Sayfalarında Çözüm Bulabileceğiniz Eğitim Konu Başlıkları
Köpek nasıl eğitilir, Köpekler nasıl eğitilir, Köpek eğitim zamanı, Köpek eğitimi ne zaman başlar, Köpeklerde eğitim yaşı, K-9 eğitimi, Köpek eğitim metotları, Köpek Psikolojisi ve Rehabilitesi, Av köpeği eğitimi, Bodyguard eğitimi, Koruma eğitimi, Arama köpeği eğitimi, ileri itaat eğitimi, Köpek eğitim aşamaları, Köpek eğitimi ne zaman verilmeli, Köpek eğitimi ne kadar sürer, Köpek sosyalleşme eğitimi, Yavru köpek eğitimi, Köpek eğitimi, Köpek karakter testi, Köpek davranış eğitimi, Köpek eğitim uzmanı, Köpek psikolojisi, Köpek temel itaat eğitimi nasıl verilir, Köpeklerde temel itaat eğitimi nasıl verilir, Köpeğe temel itaat eğitimi nasıl verilir, Köpeklerde ileri itaat eğitimi, Köpeklerde temel itaat eğitimi, Arama kurtarma köpeği eğitimi, Köpek itaat eğitimleri, Köpek eğitmeni eğitimi, Arama kurtarma köpeği eğitimi, Uyuşturucu arama köpeği eğitimi, Patlayıcı arama köpeği eğitimi, Trüf mantarı arama köpeği eğitimi
Alman Kurdu nasıl eğitilir, Alman Kurdu eğitimi, Alman Çoban Köpeği eğitimi, German Shepherd eğitimi, Rottweiler eğitimi, Rottweiler yavru eğitimi, Golden Retriever köpek eğitimi, Golden Retriever eğitimi, Golden köpek nasıl eğitilir, Golden köpek eğitimi, Yavru Labrador eğitimi, Labrador yavru eğitimi, Labrador eğitimi, Labrador Retriever eğitimi, Köpek Temel İtaat Eğitimi, Köpek Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir, Köpeklerde İleri İtaat Eğitimi, Köpeğe Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir, Köpeklerde Temel İtaat Eğitimi Nasıl Verilir, Köpeklerde temel İtaat Eğitimi, Arama Kurtarma Köpeği Eğitimi, Av Köpeği Eğitimi, Bodyguard Eğitimi, Koruma Eğitimi, Arama Köpeği Eğitimi, İleri İtaat Eğitimi, Köpek Psikolojisi ve Rehabilitesi, Köpek Eğitim Aşamaları, Köpek Eğitimi Ne zaman Verilmeli, Köpek Eğitimi Ne kadar Sürer, Köpek Sosyalleşme Eğitimi, Köpekler Nasıl Eğitilir, Köpek Nasıl Eğitilir, Köpek Eğitim Zamanı, Köpek Eğitimi Ne Zaman Başlar, Köpek Karakter Testi, Köpeklerde Eğitim Yaşı, K-9 Eğitimi, Köpek Davranış Eğitimi, Köpek Eğitim Uzmanı, Köpek Psikolojisi, Köpek Eğitim Metotları, Köpek İtaat Eğitimleri, Yavru Labrador Eğitimi, Labrador Yavru Eğitimi, Labrador Eğitimi, Labrador Retriever Eğitimi, Rottweiler Eğitimi, Rottweiler Yavru Eğitimi, Golden Retriever Eğitimi, Golden Retriever Köpek Eğitimi, Golden Köpek Nasıl Eğitilir, Golden Köpek Eğitimi, Alman Kurdu Nasıl Eğitilir, Alman Kurdu Eğitimi, Alman Çoban Köpeği Eğitimi, Alman Kurdu Nasıl Eğitilir, Alman Kurdu Eğitimi, Alman Çoban Köpeği Eğitimi, German Shepherd Eğitimi, Yavru Köpek Eğitimi, Köpek Eğitimi, Alman Kurdu Çiftliği, Alman Çoban Köpeği Çiftliği, German Shepherd Çiftliği, Rottweiler Çiftliği, Labrador Retriever Çiftliği, Chocolate Labrador Çiftliği, Golden Retriever Çiftliği


Köpek Eğitimi Fiyatları – Ücretleri
Saldırı eğitimi ücretleri, Saldırı eğitimi fiyatları, Koruma eğitimi ücretleri, Koruma eğitimi fiyatları, Bodyguard eğitimi fiyatları, K-9 eğitim fiyatları, K-9 eğitimi ücretleri, Köpek eğitimi fiyatları, Köpek eğitim fiyatları, Köpek temel itaat eğitimi fiyatı, Köpeklerde temel itaat eğitimi fiyatı, Köpek eğitim ücreti, Köpek eğitim ücretleri, Köpek eğitimi ücretleri


Yavru ve Yetişkin Köpeklerde Her Yönüyle Tuvalet Eğitimi Metotları
Yetişkin köpek tuvalet eğitimi, Köpeklerde tuvalet sorunu, Köpeklerde dışarı tuvalet eğitimi, Köpek tuvalet eğitimi ne zaman başlar, Köpek tuvalet eğitimi, Yavru köpek tuvalet eğitimi, Yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir, Köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir, Köpek dışarı tuvalet eğitimi, Köpek tuvalet sorunu, Köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir, Köpeklerde tuvalet eğitimi ne kadar sürer, Köpek tuvalet eğitimi nasıl yapılır, Köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir, Köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl yapılır, Köpek tuvalet eğitimi ne kadar sürer, Köpeklerde tuvalet eğitimi ne zaman başlar, Golden Retriever tuvalet eğitimi, Labrador tuvalet eğitimi, Rottweiler tuvalet eğitimi, Alman Kurdu tuvalet eğitimi, Köpek tuvalet eğitimi fiyatları 

Yazan Green Dog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Köpek Satın Almadan Önce

Pansiyona Bırakmadan Önce