Alfa Köpek! Patron Kim?

“Sahibini Eğitmedikten Sonra Köpeğe Verilen Eğitimin Anlamı Yoktur”

”Köpeklerden Ziyade Daha da Çok Eğitime İhtiyacı Olanlar Köpek Sahipleridir.”

”Köpek ve Sahibini Eğitmek Basit Bir İş Değildir, Belli Bir Bilgi ve Tecrübe Birikimi Gerektirir!”

Dominant Alfa Köpek! Patron Kim?

Köpeğinin ısırmasından yana şikayet eden birçok kişi ve ileride köpeğinizle aynı duruma düşmemek için dikkat etmeniz gerekenleri sizlerle paylaşıyorum.

Lütfen dikkatlice okuyunuz;

Sahipleri tarafından saldırgan diye sokağa atılan köpeklerin sorumlusu da sahipleri aslında doğru yetiştirmeyip kendi hatalarınızın bedelini onlar çekiyor.

Köpeği almanızın nedeni ne olursa olsun, liderlik mücadelesini siz kazanmalısınız.

Evde lider olarak köpeğinizin doğru bir şekilde gelişmesini sağladığınızda ikiniz içinde daha keyifli bir hayat olacaktır. Köpekler hayvandır insan değiller. Doğaları nedeniyle sürüler halinde yaşarlar ve her sürünün bir lideri vardır bu lidere alfa denir alfa olan dominant olur ve sürünün diğer üyelerini liderlik yapar.

Alfa bütün sürü için kararları verir. Genelde bir dişi ve bir erkek alfa olur ve sürünün en zayıf üyesine kadar hiyerarşi devam eder.

Eve aldığınız köpek sizi ve ailenizi sürüsü olarak görür. Alfa pozisyonunda olmanız sizin sorumluluğunuzdur. Eğer bunu beceremezseniz köpeğiniz doğal davranış olarak bu rolü üstlenir.

Birçok kişi insanlar daha zeki olduğu için otomatik olarak sürü lideri olduklarını sanırlar. Peki köpekler bunu biliyor mu? Sürü lideri olmak demek iri yarı ve agresif olmak ve savaşmak değildir. Herkes sürü lideri olabilir. Bu bir davranış ve söz geçirmedir. Köpekler sürüdeki yerlerini 3 haftalıkken belirlemeye başlarlar ve büyüdükçe sürü lideri olmak için uğraşabilirler.

Peki nasıl alfa olacaksınız?

Vahşi hayatta yetişkinler çok erken olarak yavrulara kuralları öğretirler. Yavrunun kafa ve boynundan tutup istedikleri yere indirirler bu sayede yavru onlara saygı duyar ve yetişkin köpeklerin yanına gelirken hafif eğilerek kulaklar arkaya kuyruk yapışık ve sallanarak yaklaşır ve yetişkin köpeğin burnunu yalar, yavrular bunu korktukları için değil saygı ve ilgi gösterdikleri için yaparlar.

Alfa Olun Alfa olduğunuzda köpeğinizle olan ilişkiniz çok daha kuvvetli olacaktır sizi arayacak sizle olmak isteyecek ilginize ihtiyacı olacak ve size saygı duyacaktır. Kendini size teslim etmesi için güvende duymalıdır bunu sağladıktan sonra tırnaklarının kesimi olsun tüylerinin taranması olsun hiçbir şeye sesini çıkarmayacaktır.

Aşağıdaki çalışma sadece yavru köpekler için uygulanmalıdır dişlerini kullanmayı öğrenen bir köpek için değil. Yere oturun iki elinizle köpeği iki elinizle yüzü size dönük şekilde sağlam şekilde tutun. Aranızda bir kol uzaklık varken direk gözlerinin içine bakın kaçmaya çalışırsa kalın bir sesle hırlayın rahatlayana kadar onu tutun. 15 saniyeden 45 saniyeye değişik yerlerde bu çalışmayı çeşitlendirin.

Yere oturun bebek sallıyor gibi köpeğinizi kucağınıza alın yüzü size dönük olarak bir eliniz ensesinde diğeri sırtında ve sırt tarafı biraz yüksekte tutun yine yukarıdaki gibi bekletip o şekilde rahat durmasını sağlayın Köpek çok büyükse yukarıdaki çalışmaları köpeğinizle aynı yöne bakar şekilde bacak aranıza alıp aynı yöne doğru dönükken ön ayaklarından tutup kaldırın ve yukarıdaki gibi bekletin.

Bakış Göz kontağı sürülerde çok önemlidir sadece alfa köpek diğerlerinin gözünün içine bakarak lider olduğunu hatırlatır. Köpeğinize direk göz kontağı kurduğunuzda alfa pozisyonunuzu belirlersiniz. Köpeğinizin göz kontağını birkaç saniye sürdürmesini sağlayın ve zorlamayın onun için zevkli bir tecrübe olmasını sağlayın. kendini lider sanan köpeğinize bu şekilde bakmanız bir yarışa dönüşebilir dikkatli olun. Alfa köpek gözlerini kaçırmayacaktır gözünüzü kaçırmanız hatta kırpmanız bile kendi pozisyonunun alfa olduğunu sanmasını sağlayacaktır.

Ayrıca alfa kopek uyandırılmak istemez kendi isteyince uyanır ve uyandırana hırlar. Köpeğinizin kendini alfa görüp görmediğini anlamanız için bir yolda onu serbest bırakmaktır, sizden hiç uzaklaşmadan sizi takip ediyorsa sizi alfa olarak görmektedir çünkü doğada lider her zaman takip edilir. Disiplin En önemli komut otur ve daha da ziyadesiyle bekle komutu dur, otur komutunu her durumda kullanabilirsiniz bu köpeğinize kimin patron olduğunu anlatmak için çok iyi bir yöntemdir. Oyun oynamadan, yemek vermeden, dışarı gitmek için kapıdan çıkmadan önce oturtun. Bu köpeğinizin kendi zevki için yapılacak bir şey için önce sizi dinlemesini öğretecektir. İsteklerinizde kararlı ve adil olduğunuzda köpeğiniz sizi lider olarak görecektir.

Köpeğinizin size hırlamasına yada diş göstermesine asla izin vermeyin (oyun oynarken bile), eğer bunu yaparsa kızıp boynundaki deriden tutup gözlerine bakıp çok sert olmadan sallayın ve bunun takibinde 15 dakika hiç ilgi göstermeyin.

Eğer köpeğinizin size hırmalası diş göstermesi sizi çok korkutuyorsa profosyonel yardım alınız. Ailesini tehdit eden hırlayan bir köpek çok kolay şekilde ısıran ve yaralayan bir köpeğe dönüşebilir.

Kesinlikle patronun siz olduğunuzu hissettirin patronluk için mücadele şansı vermeyin. Birçok köpek sahibini test edecektir…

Read Previous

Köpek Tuvalet Eğitimi

Read Next

Süslü Köpekler

× Greendog Whatsapp Hattı